Güvenli Sekans Oluşturma - 30 Saat

Bir yoga dersini katılımcının hem kas-iskelet hem de sinir sistemi açısından güvenli yapan öğeler nelerdir? Bir yoga uzmanı sekansını planlarken neler dikkatli etmelidir? Hem kas-iskelet sistemi hem de enerjetik olarak hangi pozu ya da poz grubunu hangi poz ya da poz grubu neden ve nasıl takip etmelidir?

Duyarsınız ya da deneyim etmişsinizdir; yoga sınıflarında kalça açıcılar çok popülerdir. Çok normaldir çünkü bütün gün oturarak çalışmış kişiler, işlerinden çıkıp matın üstüne geldiklerinde fazla ve kötü oturmaktan kapanmış kalçaları ile yerde oturmakta çok zorlanırlar. yavaş yavaş hareket edip kaslar ısındıkça ve sonrasında yapılan bol bol kalça eklemini saran kas gruplarını rahatlatan bu açıcı pozlar yapıldıkça deneyim edilen rahatlama ve streç olma hissi kişiyi rahatlatır. Pozda form bağımlığı gibi ayan beyan olmasa da bu “his”e bağımlılık da bu tarz pozların gereğinden fazla ileri taşınmasına sebep olabilir. Bir bebeği düşünün, kalçaları çok açıktır. Öyle açıktır ayağını ağzına sokabilir rahatlıkla ve öyle açıktır ki kalkıp yürüyemez. bebeğin yürüyebilmesi çin yavaş yavaş kalçaların o açık halini terk edip ana hatta doğru kapanmaları gerekir ki hem denge hem de güç gelişebilsin. Aynı bebek gibi yoga katılımcısı da yoga dersi bittikten sonra evine yürüyerek gidecektir. Kalça açıcı odaklı bir dersi dengeleyecek olan nasıl bir yaklaşım ve hangi poz gruplarını kullanmaktan geçer? Ya da kalp açıcılı, derin arkaya eğilmeleri bir dersi nasıl dengeli kılabiliriz ki belin içe kavisini dengeleyebilelim ve sonrasında katılımcı bel ağrısı çekmesin?

Özellikle ana hat (aksiyel iskelet) ve uzuvlar arasındaki ilişki, anatomik düzlemlerde gerçekleştirilen hareketlerin birbirini dengeleyebilmesi yaklaşımı ve sinir sistemi ile düzenlenecek bu program, bir katılımcının herhangi bir hatha yoga seansından ağrısız ve sinir sistemi kendini dengeli olarak çıkabilmesine hizmet eden araç ve sistem bilgisine yöneliktir.

Program 4 günlük bir inziva şeklinde sonbaharda gerçekleşecektir.

Tarihler ve İnziva yeri yakında açıklanacaktır.