stres yönetimi için yoga terapi atölyesi / 19 Nisan 2020/ Nuve Yoga

Stres mi? Dövüş mü ya da kaç mı? Üçüncü bir ihtimal daha var.

Modern dünyada, özellikle İstanbul gibi metropol şehirlerde yaşamanın bedellerinden bir tanesi de sürekli stres ile karşı karşıya/iç içe olmak.

Evde, işte, evden işe giderken yolda, sosyalleşmek istediğimizde dışarıda ve hatta “stres atmak” için giriştiğimiz herhangi bir aktivitede. Kısacası neredeyse her yerde.

Diğer yandan stresin kas iskelet sisteminden tutun, bedenin tüm sistemlerine ve zihinsel-duygusal sağlığa doğrudan ya da dolaylı etkileri son yıllarda sağlık dünyasının bir numaralı konu başlıklarından biri.

Bu noktada belki stresten kaçmak ya da stresin kaynağını ile kavga etmek yerine -ki kimi zaman kendi yarattığımız stres tepkisi stresörlerin kendisinden daha fazla zarar verebiliyor- ihtiyacımız olan anahtar “stres ve stres yaratan durumla ile kurduğumuz ilişkiyi değiştirebilmekte”.

Peki ama nasıl?

Bu ilişkiyi değiştirecek araç ise “farkındalık”tir. Aynı durumlar karşısında hep aynı tepkiler vermemizi, kendimizi hep aynı gerginlik ve mutsuzluğun içinde bulmamıza sebep olan arşiv bilinç yani alışkanlık enerjisinin karşısına “dikkat enerjisi” ni koyabilmek: Şu anda kalmak, mesafe almak ve cevap vermek.

Rahat akan bir nefese ulaşmanın anahtarı bedende, açık ve dikkatli bir zihnin anahtarı ise engellenmeden akabilen nefeste. Dolayısıyla dikkat etmeyi, farkındalığı alışkanlığın yerine koymanın yolu yoga, nefes çalışmaları ve meditasyondan geçiyor.

Çalışmanın içeriği:

İki buçuk saatlik bu atölyede önce biraz stresin insan bedeninde yarattığı süreç, sinir sisteminin denge arayışı, bu denge bozulduğunda kas iskelet siteminden tutun diğer sistemlerde yarattığı etkilere biraz bakıp yoga vasıtası ile getirebileceğimiz sade ve etkili çözümlere dair bilgi paylaşımı yapıp sonra bunu deneyime taşıyacağız. Yoga yapıp sonra nefesimize kulak vereceğiz. Nefes çalışması ile beden ve zihnin enerjisini dengeleyecek, en son bu dengenin koltuğunda oturup farkındalık meditasyonu yapacağız. Bir yarım saat daha kalmak isteyenler ile 10 dakikalık kendilerine özel bir seri hazırlayacağız.

Katılımınız çok kıymetli.

Rahat hareket edebileceğiniz çok dar olmayan kıyafetler ve ezberden çıkıp stres ile kurduğunuz ilişkiyi değiştirmeye niyetli açık bir zihinle, sizi ev stüdyo “Yoga Bakkalı” na bekliyorum.

19 Nisan 2020, Pazar, Nuve Yoga, Bahariye, Kadıköy

10:00 - 12:00

Kesin kayıt ve sorularınız için hilal@yogabakkali.com'a yazabilirsiniz.