Yoga 8 Yoga Terapi Uzmanlık Programı
Oct
19
to Feb 2

Yoga 8 Yoga Terapi Uzmanlık Programı

Hilal Bakkaloğlu ile Yoga 8 Yoga Terapi Uzmanlık Programı - 75 Saat

Sonbahar Dönemi Buluşma Tarih ve Saatleri

1. Buluşma 19-20 Ekim 2019

2. Buluşma 16-17 Kasım 2019
3. Buluşma 14-15 Aralık 2019
4. Buluşma 11-12 Ocak 2020
5. Buluşma 1-2 Şubat 2020


Buluşmalar 13.00 - 20.00 saatleri arasında olacaktır.

Yoga Terapi Nedir?
Yoga terapi hali hazırda beden ve zihin sağlığına büyük katkısı olan Hatha Yoga’nın bu özelliğinin incelterek, ibrikten geçirip damıtarak odağa şifayı koyan, bütün üstünde çalışmaya devam ederken belli bölge ya da konulara eğilen bir yoga uygulaması türüdür. Klasik yoga pozlarının sade uyarlama ve varyasyonları ile tekrara dayanır.


Nefes ve hareket tandem çalışır. Yogada asana dediğimiz pozlar nefesin derinleşmesini sağlarken nefesin asana ile senkronize akması ise hareketi derinleştirir. Hareket nefes için, nefes hareket için alan açar karşılıklı. Bu sayede Yoga Terapi’nin tekrar prensibi ile en derindeki kaslara, dokulara ve yapılara ulaşırız.


Yoga terapiyi özel yapan özelliklerinden biri, sadelik ve tekrara dayandığı için, uygulayıcının uygulamadan gerektiğince fayda sağlamasını sağlayan “uyanık dikkatini” inin dağılmasına sebep verecek herhangi bir karşılaştırmaya ya da poz yarıştırmaya alan vermemesidir. Bu da grup dersinde dahi kişinin kendi beden ve zihin bütünlüğü içinde, dikkatinin hep “kendi” beden ve nefesinde, dolayısı ile merkezinde kalmasına olanak verir. Yoga terapi dersinde saf farkındalıktan kaçmanıza olanak yoktur. Bu sayede yumuşak ve sade ama aynı zamanda çok derin bir uygulama sistemidir.
Bu temel yoga terapi eğitimi öncelikle omurga odaklıdır. Kişi sağlığı gibi omurganın bir bütün olduğunu unutmadan problemli bölgelere nasıl ulaşılır, problemleri olan kişilere nasıl yaklaşılır ve nelere dikkat etmek gerekirken nelere yoğunlaşmalıdır, bunun bilgi paylaşımını, uygulamasını ve uygulamayı aktarabilmek üzere uzmanlaşmayı içerir.


Bu eğitimin içeriğinde neler var?
Derinleşme Araçları:
Yoga Anatomisi
Kas-iskelet sistemi
İnsan Omurgası ve Bütünlük Prensibi
Hareket Prensipleri
Postür Prensipleri
Nefes ve Hareket Birlikteliği
Asanaların Terapötik Uyarlama ve Varyasyonları
Hassasiyet ve Denge Geliştirme

Uzmanlaşma Araçları:
Terapötik Amaçlı Ders Kurgulamak
Gözlem
Yoga Malzemelerinin Terapötik Amaçlarla Kullanımı
Duvar ve Sandalye Destekli Asana Uyarlama
Sözle ve Elle Terapötik Amaçlı Düzeltme
Farklı İhtiyaçlara Cevap Verebilmek
Vaka Çalışmaları

Alt beden için yoga terapi: Bel, kalçalar, sakrum, SI eklemi, bacaklar, dizler, ayak bilekleri ve ayaklar
Üst beden için yoga terapi: Boyun, omuzlar, üst sırt, kollar, el bilekleri ve eller, Skolyoz

Eğitimin amacı nedir?
Günlük hayatta iskelet-kas sisteminde en çok karşılaşılan incinme ve ağrı kaynaklarının sebebi bazı kasların çok çalışması ve katılaşması diğer kasların ise az çalışıp zayıflayarak
güçsüzleşmesidir. Her iki durumda da kasın yeterince oksijene kavuşamaması söz konusudur.
Yogada ise rastlanan incinmelerin en büyük sebebi ise yük taşıması için değil sabitleme ya da rotasyon gibi ince ayar için çalışan kasların pozların idealize edilmesi ile yük taşımaya çalışması,
yük taşıması gereken asıl kasların ise sıkılıktan bu görevi yerine getirememesidir.
İşte yoga terapi asana uyarlamaları vasıtası ile bedendeki kas-iskelet sitemine ve nefesi de bu varyasyonlar ile bir ritme oturtarak diğer tüm sistemlere dengeyi getirmeyi araştırırız.

Program boyunca bu denge haline - gerek günlük hayatta gerekse yoga uygulamasında ulaşmamızı sağlayacak araçları öğrenip uygulamaya koyacağız.

Katılımcılar 75 saatlik birebir yapılacak bu eğitimin sonunda, incinme yaşamış ya da doğuştan omurga problemleri olan kişilerle, ileri yaşlarında olup yogadan fayda görmek isteyen kişilerlerle,
klasik poz ve sekanslamanın ötesinde yoganın açtığı terapötik alanda şifalanmak isteyenlerle terapi odaklı yoga dersleri vermeye hazır olacaklardır.

Bu eğitim kimlere göre?
200 saatini tamamlamış uzman ve/veya uzman adaylarına, bu konularda derinleşmek isteyen deneyimli uygulayıcılara uygundur.
Deneyimli bir uzman iseniz ve dersinize katılan herhangi bir rahatsızlığı olan birisine nasıl yaklaşacağınızı bilmek, hangi konularda hassasiyet uyandırırken hangi durumlarda güvenli bir alan
oluşturabileceğinizi, kişiye ilerlemesi için cesaret verebileceğinizi öğrenmek istiyorsanız bu programa katılabilirsiniz.

Kayıt ve ödeme detayları için Yoga 8’e yazabilirsiniz.

Eğitime katılanlar neler söylüyor?

Yıllarca beni terletmeyen, nabzımı 180'e vurdurmayan egzersize spor demem diyerek yaşadım durdum. Sonra yoga eğitmenliği eğitimine balıklama atlayarak yoga yapmaya başladım. Sertifikamı aldıktan 9 ay sonra yoga terapiyle ve Hilal hocamla tanıştım, ayak serçe parmağımla selamlaştım.

Yıllarca yoga yapanların bazi asanalara ancak seneler sonra hakkını vererek girdiklerini duyardım da inanmazdım. Ben 37 senedir yere nasıl basıyormuşum!?

Eğitimin ilk gününden beri yoga asanasını bi kenara bırakın, yürürken ayaklarımın yere nasıl bastığını düşünmekten kendimi alamıyorum. Verdiğim yoga derslerinde ve kendi pratiğimde bu farkındalığın etkilerini bu kadar kısa sürede alabilmek inanılmaz!

Farkındalıkla, telaşsız, egosuz ve şifalı yoga pratiklerini de Hilal hocamdan öğrendiklerime borçluyum.

Dizlerinin birbirini arzulayışını, el tırnaklarının yerle öpüşmesini, kalp gözünle ileri uzamayı, avucundaki minik kuşu incitmeden ve kaçırmadan tutabilmeyi, görmeden görebilmeyi deneyimlemek isteyen herkese canı gönülden önereceğim bir eğitim.

Herşey için çok teşekkürler.

ESRA

View Event →
Nov
24
10:00 AM10:00

Endişe Bozuklukları ve Yoga Terapi Atölyesi

Endişe Bozuklukları ve Yoga Terapi / Nuve yoga, Kadıköy

Kimimizde biraz genetik, kimimizde biraz öğrenilmiş, kimimizde travma sonrası ortaya çıkan, kimimizde uzun süren zor zamanların, yılların buruk meyvesi. Bazen bir uçak yolculuğunda, bazen neşeli bir kalabalık içinde bazen önemli bir sunum öncesinde bizi ele geçiriyor. Ölecek gibi sanmak ya da delireceğinden korkmak. Çeşit çeşit ama ortak noktası bozulan nefes ve dolayısı ile kalp ritmi, hormonlar, salgılar, beyin iletişiminde bazı kısa devreler derken küçük bir psikolojik ve duygusal felç hali. 

İyi haber şu ki kronikleşen ya da arada bir ortaya çıkan bu felç halini yoga sayesinde yönetebilmek, üstesinden gelebilmek için adımlar atmak mümkün. Biraz cesaret ile özgürce akan nefes için gerekli olan yolları açmak, genişletmek ve parlatmak; bedeni yeniden kaybettiği hizasına getirip nefesin engellenmeden akmasını sağlayabilmek: Tam da yoganın çalıştığı alanlar. Çünkü nefesimiz neredeyse biz de oradayız. Zihnimizi ve hayal gücümüzü 5 dakika ya da 5 saat sonrasının felaket senaryolarından çekip tam şu ana, nefesin ve nefesin içinde aktığı bedenin olduğu yere geri getirmek endişe yönetiminde ilk dev adım. İkinci adım, nefesin doğal ve özgür bir şekilde akmasını sağlayacak duruşa bedeni davet etmek. Son adım ise bedeni, nefesi ve zihni aynı alanda bir araya getirip senkron ve uyum kazandırmak. Sonrası kendiliğinden gelecek bir sürecin ilk ve en önemli adımları olabilir.

Bu atölyede tam da bu üç adım için gerekli temeller üstünde çalışacağız. Yoga terapinin nefes ve hareketi aynı kanallardan çalıştıran, kas ve gevşet tekniği ile kas, doku ve sinir sistemindeki işe yaramaz ancak gerilim yaratan patternleri çözmeye ve yeniden yapılandırmaya yönelik metotlarını kullanacağız. 

Hem kronikleşmiş durumlar için hem de dönem dönem ya da belli şartlarda yaşanan endişe bozukluklarını nasıl yönetebiliriz, neler yapabiliriz sorularının cevapları için yoga terapi stratejileri sunan atölyeme katılabilirsiniz. Hepsi zor durumlarda denendi, işe yaradığını bizzat deneyimlerken hayatım kolaylaştı ve nefesim özgürleşirken beni de özgürleştirdi. Yoga olmasaydı belki de okyanusta hiç yüzemeyecektim. Çok klişe olsa da tüm güzel şeyler korkunun, korkunun yarattığı sisin hemen arkasında. Endişe ve korku öyle bir şey ki, ötesine bir adım atmadan evvel enseni gıdıklayıp seninle alay eden tüylü bir yaratık kadar somut ve gerçekmiş gibi. Bir adım ötesinde ise “hayal mi gördüm ben” dedirtecek kadar gerçek dışı.

Unutmayın: Nefesiniz neredeyse siz oradasınız.

 

Tarih: 24 Kasım 2019 / Nuve Yoga, Bahariye, Kadıköy

Saat: 10:00 - 12:00

Kayıt ve sorularınız için hilal@yogabakkali.com'a yazabilirsiniz.

Konu hakkında blog yazım için bkz.

 

Not: Bu atölyenin konusu olan yoga ile endişe ile nasıl başa çıkabileceğimizdir. Herhangi tıbbi bir çözüm sunmaz, bu konuda tedavi gören, ilaç kullanan kişiler için tedavinin yerine geçecek değil tedaviyi destekleyecek öneriler olacaktır.

View Event →
Yoga ile Ağrısız Hayat 1: Bel ve Kalça Ağrıları ve Yoga Terapi
Dec
8
10:00 AM10:00

Yoga ile Ağrısız Hayat 1: Bel ve Kalça Ağrıları ve Yoga Terapi

Yoga ile Ağrısız Hayat Çalışmaları 1: Bel ve Kalça Ağrıları için Yoga Terapi Atölyesi: Sakrum ve Psoas Odaklı

Nuve Yoga

"Acısız hayat" değil ama "ağrısız hayat" mümkün! 
Tatillerde paraşütle atlayıp düğünlerde topuklularla halay çekebilecek kadar iyiyken; bazı sabahlar yataktan kalktığınızda bir bacağınıza basamadığınız, bir süre hatta birkaç gün yürüyemediğiniz, yattığınız, oturduğunuz yerde dahi kıpırtı ve harekete dayalı, özellikle kalça ve bacağa vuran şiddetli ağrılar çektiğiniz dönemler oluyorsa bu çalışma size göre.

Bel fıtığı sanılan ya da sinir sıkışması gibi teşhisler konan, belden kalça ve bacaklara hatta ayağın dışına kadar inen bu ağrılarınız öncelikle sakrumunuzdan (bel bölgesinin hemen altında kalan üçgen biçiminde kemik) ve onu kalçanıza bağlayan eklemlerinizden ya da / ve en derin kaslardan psoas kasınızdaki bir dengesizlikten kaynaklanıyor olabilir. Bilimsel olarak da gösterilmiştir ki bel fıtığı teşhisi konan ağrıların %70’i aslen sakrum eklemi ya da psoas odaklı. Zaten bir yerdeki dengesizlik bir süre sonra diğerini de ve diğer tüm duruş için gerekli kas ve eklemleri etkilemeye başlıyor. Hele de sakroiliak eklemin bedendeki güç akışını düzenlediğini, yukarıdan gelen ağırlığı bacaklara eşit dağıtmak, bacaklardan gelen yerçekimine karşı itişi omurgaya ileterek hizayı ve duruşu, omurga boyunca uzunluğu sağlama rolü, aynı şekilde psoas kasının üst bedenle alt bedeni birbirine bağlayan ve özellikle yürümede ve alt bedenin hareket ettirmedeki kritik görevini göz önünde bulundurursak büyük resim biraz daha şekillenmekte. Ve nihai büyük resim doğru duruş ve hizadan geçiyor. Bu açıdan bedene yeniden hizayı ve doğru duruşu getirmek için nefes odaklı YOGA Terapi en doğru araçlardan biri. Otururken, hareket ederken ya da yatarken beden ve bedeni merkezleyen nefes farkındalığı ağrısız bir yaşamın bir anahtarıyken diğer yandan güçlenmesi gereken kasları güçlendirme, çalışmayan kasların işini de yapmak için kronik olarak kasılı kalmış kasları rahatlatmak ve en önemlisi omurganın uzamasını, dengeli bir şekilde yerden aldığı gücü sakrum aracılığı ile omurgaya, oradan başın tepesine gönderebilmek için doğru duruşu desteklemek de diğer asal bileşen. Bu kursun amacı her ikisini de yoga aracılığı ile gündelik hayatımıza kazandırmanın yollarını araştırmak olacaktır.

Diğer yandan son zamanlarda sakroiliak eklem (SI eklemi ya da SIJ) fonksiyon bozukluğu teşhisi özellikle duruş bozukluğu ve hatta yanlış ya da hırsa kapılarak yapılan kalça odaklı yoga çalışmaları sebebiyle  daha çok duyar olduk. Bir süredir yoga yapıyorsanız, kalçanızın tek tarafında özellikle asimetrik pozlarda bir sızı oluşuyorsa, uygulamadan sonra da bu sızı sizi yürürken, otururken zorluyorsa gündelik hayat yanında yoga yaparken de nelere dikkat etmeliyiz sorusunun cevabını bu atölyede bulacaksınız.

Atölye 2 bölümden oluşmaktadır. İlk bölümde 75 dakikalık bir asana uygulaması vardır. İkinci bölümde bu asana serisini tamamlayacak nefes ve rehberli gevşeme çalışması yapılacak son bölümde de katılımcılar, atölyeden en fazla faydayı almak ve bu faydayı gündelik rutinlerine katmak adına kendileri için asana ve nefes uygulamalarından 5'er dakikalık mini bir seri belirleyip, her gün uygulamaları için cesaretlendirileceklerdir.

Kayıt ve sorularınız için hilal@yogabakkali.com'a yazabilirsiniz.

Şiddetli ağrı dönemindeki kişilere uygun değildir. 

View Event →
Derinleşme ve Uzmanlaşma Yolu Aralık'ta Başlıyor.
Dec
20
to Jun 8

Derinleşme ve Uzmanlaşma Yolu Aralık'ta Başlıyor.

TERAPÖTİK ODAKLI Derinleşme ve Uzmanlaşma TEMEL YOGA Programı

Yoga Alliance Onaylı 200 Saat

Anksiyeteden bel fıtığına, depresyondan duruş bozukluğuna her derdime yoga ile deva buldum. Ama bu devaları bulma yolunda pek çok şekilde kendimi de incittim. Sorun yoga pozlarında değil, bende ya da beni bazen hazır olmadığım derecede sınırlarımın ötesine cesaretlendirmek isterken fazla iten hocalarımdaydı. En büyük öğretmen nihayetinde bedenimiz. Onun gör dediğini gördüğümüzde, onun dinle dediğini dinlediğimizde, o dur dediğinde durduğumuzda iyi olma halinin kapıları ardına kadar açılıveriyor. Tam da bu en büyük öğretmenin dediklerini duyabilmek için derinleşme, bilgi ve deneyim sahibi olma odaklı hazırladığım bu eğitim yogada hem derinleştirmeyi, öğretmenlik yoluna girmek isteyene ders verebilme yetki ve yetisini kazandırmayı amaçlıyor. Uygulamanın merkezine şifa ve terapiyi koyarak. Herkesin bedeni aynı parmak izi gibi biricik ve özel. Eğitime katılanlar öncelikle kendi bedenlerini dinlemeyi öğrenme yolunda yönledirilecek, önce kendi sınırlarını, sınırlamaları ya da sınırlı sandıklarını araştırırken hocalık tekniklerini de edinecekler. 

Eğitimin sonunda:

 • Güvenli ders verebilecek

 • Güvenli olurken hem kendini hem öğrencisini cesaretlendirme konusunda cömertçe açık,

 • Kendi pratiğini geliştirmiş

 • Gruba rehberlik ederken kişiye özel adaptasyon önerme bilgi ve dikkatine sahip

 • Görüntünün ötesinde yoganın sinir sistemi üstünde yarattığı değişimi deneyim etmeye ve bu deneyimi çevresine aktarmaya hevesli

Yoga hocaları yetiştirmek üzere bir ders program ve işleyişi sunulacaktır.

Nefes teknikleri ve meditasyon tamamlayıcı unsurlar olacaktır. 

8 Haftasonu Buluşmaları ve İnziva Tarihleri

Haftasonu buluşmaları Kadıköy’de gerçekleştirilecek.

Cuma: 19:00 - 22:00

Cumartesi ve Pazar: 10:00 - 16:00

20-21-22 Aralık 2019

3-4-5 Ocak 2020

24-25-26 Ocak 2020

7-8-9 Şubat 2020

21-22-23 Şubat 2020

13-14-15 Mart 2020

3-4-5 Nisan 2020

8-910 Mayıs 2020

4-5-6-7 Haziran İNZİVA (Yeri daha sonra açıklanacaktır.)

Program Fiyatı: 6250 TL + KDV

Erken ödeme indirimi 21 Ekim 2019’a kadar yapılan tek seferde, peşin ödemeler için 5500 TL + KDV’dir.

(Program fiyatına inziva için yol ve konaklama masrafları dahil değildir.)

Uzmanlık başlıkları:

Yoga pozları (asanalar), özellikleri, faydaları, en çok yapılan hataları nelerdir? Nasıl gruplandırılır ve nasıl tarif edilir?

Bir yoga dersi nasıl planlanır, nasıl yapılandırılır?

Poz gruplarını düzenleyerek yararlı ve güvenli sekans oluşturma

Tema belirleme ve temaya uygun sekans planlama

Gözlem yapma

Sözle ve ellerle güvenli düzeltme

Yoga malzemelerinin kullanımı

Yoga anatomisi başlıkları:

İşlevsel ve bölgesel anatomi

Hareket mekaniği

Omurga ve uzuvların sağlığının ana bileşenleri

Temel postür ve hiza prensipleri

Terapötik başlıklar:

Endişe bozuklukları

Depresyon

Skolyoz ve sırt sağlığı

Bel ve sakrum sağlığı

Omuzlar, boyun ve üst sırt sağlığı

Bu konularda bir yoga uygulayıcısı olarak nelere dikkat edip hangi araçları kullanabiliriz? Yoga hocası olarak ise bu konularda problemleri olanlarla çalışırken nelere dikkat edip yine hangi araçlardan destek alabiliriz?

Bu yolda yoga malzemelerini nasıl kullanabiliriz? Duvar ya da sandalye gibi destek unsurlarını uygulamaya nasıl katabiliriz?

Yoga tarihi ve felsefesi başlıkları

Yoga tarihi; nerede nasıl doğdu, nasıl evrildi? 

Bhagavad Githa nedir? Ne anlatır? Onu bu kadar popüler kılan nedir?

Upanishadlar yogaya dair ne söyler?

Samkhya felsefesi nedir?

Yoga sutralar bize neyi anlatır?

Tantra gerçekte nedir?

Hint Mitolojisi yoga pozlarında nasıl hayat bulmaktadır?

Çakra sistemi nedir? Nasıl işler? Ezoterikleştirmeden çakraları nasıl yorumlamalı ve yoga uygulamamıza katmalıyız?

  

Yogada Derinleşme ve Uzmanlık Eğitimi kimlere göre?

Evde kendi yoga uygulamanı yapabilme yetkinlik ve bilgisine sahip olmak istiyorsan,

Yoga dersi vermek yetisi ve yetkisi kazanmak istiyorsan

Hatha yogadan fiziksel ya da zihinsel zor zamanlarda nasıl fayda görebileceğini bilmek istiyorsan

Hayatın iniş ve çıkışlarına kapılmadan daha merkezinde kaldığın bir hayatı nasıl kurarım diyorsan

Duygusal ve duyusal olarak manipüle edilmeden yoluna devam etmek istiyorsan

Hep aynı davranış, etki-tepki kalıpları içinde turluyor ve bu kalıpları yeni bir disiplin aracılığı ile kırmak ya da dönüştürmek istiyorsan

Özellikle terapötik odaklı bu temel 200 saatlik uzmanlaşma eğitimi sana göre. Sadece 10 kişi ile yoga felsefesi, temel asana bilgisi, temel beden mekaniği ve yoga anatomisi bilgisi, ders verme ve gözlemleme bilgisi, fiziksel handikaplara hassasiyetle yaklaşabilme bilgisi, zihinsel ajitatif durumlara hassasiyetle yaklaşabilme bilgisi, skolyozu, bel ve boyunda problemi olan uygulayıcılara nasıl yaklaşılması gerektiği bilgisini kapsayan bu eğitime katılmak istersen kayıt ve ödeme detayları için hilal@yogabakkali.com’a mail atabilirsin.

View Event →
Yoga ile Ağrısız Çalışmaları 2: Boyun ve Üst Sırt Ağrıları ve Yoga Atölyesi
Dec
29
10:00 AM10:00

Yoga ile Ağrısız Çalışmaları 2: Boyun ve Üst Sırt Ağrıları ve Yoga Atölyesi

Yoga ile Ağrısız Hayat Çalışmaları 2: Boyun, omuzlar ve kürek kemikleri odaklı

Boyun, omuzlar, kürek kemikleri; oturarak çalışan, yolda, evde, okulda, masa başında ya da ayakta, orda burda, sürekli önündeki bilgisayara, elindeki tablet ya da cep telefonuna bakma durumunda olan, hep bir şeylere yetişmeye çalışan şehirli insanın bermuda şeytan üçgeni. 

Ağrılardan azat bir üst omurga ve bileşenleri için hazırlanmış olan serinin ikinci kursunda bu bölgede rahatlamayı sağlamak için yoga terapinin çok çalışan kasları gevşeten, az çalışan kasları biraz daha işe koşan tekrar prensibini ve nöromasküler iletimi yeniden düzenleyebilmek için nefes odaklı yogayı araç edineceğiz. Gün içinde çok oturduğumuz, daha da oturmak durumunda olduğumuz zamanlarda rahatlamak için gündelik ipuçları, evde ya da işte yapılabilecek 5 dakikalık küçük yoga teneffüsleri bu atölyenin bir diğer konusudur. Matın üstünden ayrıldıktan sonra doğru duruş prensiplerini, öğrenilen pratik bilgileri gündelik hayata yansıtabilmek de bu çalışmanın amaçlarından biridir.

Gevşemesi gereken kasları rahatlatmak, güçlendirilmesi ve desteklenmesi gereken bölgeleri hareketlendirmek ve çalıştırmak için yogayı nasıl bir araca dönüştürebiliriz ve bu aracı en basit haliyle hayatımıza katabiliriz ki ağrısız, özgür ve sıkışmamış/sıkıştırmadığımız/sıkmadığımız bir üst bedene sahip olabiliriz?

Cevapları hem uygulama hem de teorik olarak bu atölyede araştırılacak. Bu ağrıların sebebi çok fazla oturmak olduğu gibi, yanlış ya da çok fazla egzersiz de olabilir. Stres kaynaklı olabileceği gibi zayıf duruş, kavşak sendromu, omurgadaki skolyoz ya da fibromiyalji gibi bazı rahatsızlıklar da olabilir. Her durumda katılmak, araştırmak ve şifa bulmak isteyenlere açıktır.

Kayıt ve sorularınız için hilal@yogabakkali.com'a yazabilirsiniz.

Şiddetli ağrı dönemindeki kişilere uygun değildir. 

View Event →
Anadolu Yakası Yoga Terapi Uzmanlık Programı - 75 Saat
Jan
18
to Apr 25

Anadolu Yakası Yoga Terapi Uzmanlık Programı - 75 Saat

1. Buluşma 18-19 Ocak 2020
2. Buluşma 15-16 şubat 2020

3. Buluşma 29 Şubat-1 Mart 2020

4. Buluşma 28-29 Mart 2020

5. Buluşma 25-26 Nisan 2020


Buluşmalar 10:00 - 17:00 saatleri arasında olacaktır.

Buluşmalar Kadıköy’de Nuve Yoga’da gerçekleşecektir.

Kayıt ve ödeme detayları için info@nuveyoga.com’a yazabilirsiniz.

Yoga Terapi Nedir?
Yoga terapi hali hazırda beden ve zihin sağlığına büyük katkısı olan Hatha Yoga’nın bu özelliğinin incelterek, ibrikten geçirip damıtarak odağa şifayı koyan, bütün üstünde çalışmaya devam ederken belli bölge ya da konulara eğilen bir yoga uygulaması türüdür. Klasik yoga pozlarının sade uyarlama ve varyasyonları ile tekrara dayanır.


Nefes ve hareket tandem çalışır. Yogada asana dediğimiz pozlar nefesin derinleşmesini sağlarken nefesin asana ile senkronize akması ise hareketi derinleştirir. Hareket nefes için, nefes hareket için alan açar karşılıklı. Bu sayede Yoga Terapi’nin tekrar prensibi ile en derindeki kaslara, dokulara ve yapılara ulaşırız.


Yoga terapiyi özel yapan özelliklerinden biri, sadelik ve tekrara dayandığı için, uygulayıcının uygulamadan gerektiğince fayda sağlamasını sağlayan “uyanık dikkatini” inin dağılmasına sebep verecek herhangi bir karşılaştırmaya ya da poz yarıştırmaya alan vermemesidir. Bu da grup dersinde dahi kişinin kendi beden ve zihin bütünlüğü içinde, dikkatinin hep “kendi” beden ve nefesinde, dolayısı ile merkezinde kalmasına olanak verir. Yoga terapi dersinde saf farkındalıktan kaçmanıza olanak yoktur. Bu sayede yumuşak ve sade ama aynı zamanda çok derin bir uygulama sistemidir.
Bu temel yoga terapi eğitimi öncelikle omurga odaklıdır. Kişi sağlığı gibi omurganın bir bütün olduğunu unutmadan problemli bölgelere nasıl ulaşılır, problemleri olan kişilere nasıl yaklaşılır ve nelere dikkat etmek gerekirken nelere yoğunlaşmalıdır, bunun bilgi paylaşımını, uygulamasını ve uygulamayı aktarabilmek üzere uzmanlaşmayı içerir.


Bu eğitimin içeriğinde neler var?
Derinleşme Araçları:
Yoga Anatomisi
Kas-iskelet sistemi
İnsan Omurgası ve Bütünlük Prensibi
Hareket Prensipleri
Postür Prensipleri
Nefes ve Hareket Birlikteliği
Asanaların Terapötik Uyarlama ve Varyasyonları
Hassasiyet ve Denge Geliştirme

Uzmanlaşma Araçları:
Terapötik Amaçlı Ders Kurgulamak
Gözlem
Yoga Malzemelerinin Terapötik Amaçlarla Kullanımı
Duvar ve Sandalye Destekli Asana Uyarlama
Sözle ve Elle Terapötik Amaçlı Düzeltme
Farklı İhtiyaçlara Cevap Verebilmek
Vaka Çalışmaları

Alt beden için yoga terapi: Bel, kalçalar, sakrum, SI eklemi, bacaklar, dizler, ayak bilekleri ve ayaklar
Üst beden için yoga terapi: Boyun, omuzlar, üst sırt, kollar, el bilekleri ve eller, Skolyoz

Eğitimin amacı nedir?
Günlük hayatta iskelet-kas sisteminde en çok karşılaşılan incinme ve ağrı kaynaklarının sebebi bazı kasların çok çalışması ve katılaşması diğer kasların ise az çalışıp zayıflayarak
güçsüzleşmesidir. Her iki durumda da kasın yeterince oksijene kavuşamaması söz konusudur.
Yogada ise rastlanan incinmelerin en büyük sebebi ise yük taşıması için değil sabitleme ya da rotasyon gibi ince ayar için çalışan kasların pozların idealize edilmesi ile yük taşımaya çalışması,
yük taşıması gereken asıl kasların ise sıkılıktan bu görevi yerine getirememesidir.
İşte yoga terapi asana uyarlamaları vasıtası ile bedendeki kas-iskelet sitemine ve nefesi de bu varyasyonlar ile bir ritme oturtarak diğer tüm sistemlere dengeyi getirmeyi araştırırız.

Program boyunca bu denge haline - gerek günlük hayatta gerekse yoga uygulamasında ulaşmamızı sağlayacak araçları öğrenip uygulamaya koyacağız.

Katılımcılar 75 saatlik birebir yapılacak bu eğitimin sonunda, incinme yaşamış ya da doğuştan omurga problemleri olan kişilerle, ileri yaşlarında olup yogadan fayda görmek isteyen kişilerlerle,
klasik poz ve sekanslamanın ötesinde yoganın açtığı terapötik alanda şifalanmak isteyenlerle terapi odaklı yoga dersleri vermeye hazır olacaklardır.

Bu eğitim kimlere göre?
200 saatini tamamlamış uzman ve/veya uzman adaylarına, bu konularda derinleşmek isteyen deneyimli uygulayıcılara uygundur.
Deneyimli bir uzman iseniz ve dersinize katılan herhangi bir rahatsızlığı olan birisine nasıl yaklaşacağınızı bilmek, hangi konularda hassasiyet uyandırırken hangi durumlarda güvenli bir alan
oluşturabileceğinizi, kişiye ilerlemesi için cesaret verebileceğinizi öğrenmek istiyorsanız bu programa katılabilirsiniz.

Tüm sorularınız için hilal@yogabakkali.com’a yazabilirsiniz.

View Event →
Yoga ile Ağrısız Hayat 3: Skolyoz ve Yoga Atölyesi
Mar
22
10:00 AM10:00

Yoga ile Ağrısız Hayat 3: Skolyoz ve Yoga Atölyesi

“YOGA ile AĞRISIZ HAYAT” Çalışmaları 3: SKOLYOZ ile Yaşamak, SKOLYOZ ile Yoga Yapmak

Nuve Yoga

Skolyoz bazı omurgaların sağa sola da kıvrımlar yapmasına deniyor, özellikle ergenlik döneminde. Bu eğrilmelere bazen rotasyon yani dönmeler de eşlik edebiliyor. Daha çok kadınlarda, ergenlik döneminde başlayan bir omurga hali. Hastalık demek için belli bir dereceden fazla olması gerekiyor. Ama o dereceye kadar ağrılara, bedenin iki tarafında dengesizliklere, bazen omurlarda fıtıklaşmalara, belde düzleşmelere de sebebiyet vermesi mümkün.

Pek çok omurga probleminde olduğu gibi skolyoz ile ağrısız ve özgür bir hayatın sırrı doğru duruştan geçiyor. Skolyozda omurga kıvrılıp döndüğü için bir taraftaki kaslar zorunlu olarak fazla çalışıp kasılırken ve kısalırken, diğer yandakiler fazla esniyor ve zayıflıyor. Yine omurganın bu hali iki yanındaki kaslarda olduğu gibi tüm bedende başka dengesizliklere sebep olabilegeliyor.

Ağrısız hayat yolunda 3 numaralı bu atölyenin amacı YOGA aracılığı ile bedene ve omurgaya yeniden denge getirmeye yönelik, farkındalıklı hareket kalıpları oluştururken, doğru hiza ve duruşu cesaretlendirip yine bir denge araştırması olan gevşemesi gereken kasları gevşetip çalışması gereken kasları da çalışmaya teşvik edip ağrılardan azat, aktif bir beden ve nefes farkındalığı kazandırmak.

Aklınıza bile gelmeyecek pek çok ünlü ismin skolyozu var. Kimisi ameliyat olurken kimisi korse kullanarak kimisi de yoga ve pilates gibi çalışmalarla semptomları hafifletiyor. 

İster daha iyi bir duruş, daha özgür bir beden ve dolayısı ile daha özgür bir nefes için bu kursa katılın, ister deneyimli yoga uygulayıcısı ya da yoga hocası olup skolyozlu bir omurga ile uygulamanızı ya da dersinizi daha güvenli ve rahat bir yere taşırken desteklemeniz ve dikkat etmeniz gereken noktaları öğrenin.

Atölye iki bölümden oluşur; ilk bölümde katılımcıların skolyoz türlerine ya da ihtiyaçlarına göre uyarlanan bir yoga terapi uygulaması gerçekleştirilecek ikinci kısımda ise her katılımıcı evde uygulayabileceği kısa bir seriyi yine kendi özellikleri doğrultusunda hazırlayacak. 

Sorularınız için hilal@yogabakkali.com'a yazabilirsiniz.

Notlar: Atölyede gerek idyopatik gerekse fonksiyonel skolyoz üstüne çalışılacaktır. Yoga bilgi ve farkındalık ile yapılırsa duruş bozukluğundan kaynaklanan fonksiyonel skolyoz üstünde çok iyi sonuçlar vermektedir. İdyopatik skolyoz sahipleri de yogadan yarar görmektedir. Atölyeye katılmadan önce bana durumunuz hakkında bilgi veren bir mail atmanızı öneririm.

Şiddetli ağrı dönemindeki kişilere uygun değildir. 

View Event →
Stres Yönetimi için Yoga Terapi Atölyesi
Apr
19
10:00 AM10:00

Stres Yönetimi için Yoga Terapi Atölyesi

Stres mi? Dövüş mü ya da kaç mı? Üçüncü bir ihtimal daha var.

Modern dünyada, özellikle İstanbul gibi metropol şehirlerde yaşamanın bedellerinden bir tanesi de sürekli stres ile karşı karşıya/iç içe olmak.

Evde, işte, evden işe giderken yolda, sosyalleşmek istediğimizde dışarıda ve hatta “stres atmak” için giriştiğimiz herhangi bir aktivitede. Kısacası neredeyse her yerde.

Diğer yandan stresin kas iskelet sisteminden tutun, bedenin tüm sistemlerine ve zihinsel-duygusal sağlığa doğrudan ya da dolaylı etkileri son yıllarda sağlık dünyasının bir numaralı konu başlıklarından biri.

Bu noktada belki stresten kaçmak ya da stresin kaynağını ile kavga etmek yerine -ki kimi zaman kendi yarattığımız stres tepkisi stresörlerin kendisinden daha fazla zarar verebiliyor- ihtiyacımız olan anahtar “stres ve stres yaratan durumla ile kurduğumuz ilişkiyi değiştirebilmekte”.

Peki ama nasıl?

Bu ilişkiyi değiştirecek araç ise “farkındalık”tir. Aynı durumlar karşısında hep aynı tepkiler vermemizi, kendimizi hep aynı gerginlik ve mutsuzluğun içinde bulmamıza sebep olan arşiv bilinç yani alışkanlık enerjisinin karşısına “dikkat enerjisi” ni koyabilmek: Şu anda kalmak, mesafe almak ve cevap vermek.

Rahat akan bir nefese ulaşmanın anahtarı bedende, açık ve dikkatli bir zihnin anahtarı ise engellenmeden akabilen nefeste. Dolayısıyla dikkat etmeyi, farkındalığı alışkanlığın yerine koymanın yolu yoga, nefes çalışmaları ve meditasyondan geçiyor.

Çalışmanın içeriği:

İki saatlik bu atölyede önce biraz stresin insan bedeninde yarattığı süreç, sinir sisteminin denge arayışı, bu denge bozulduğunda kas iskelet siteminden tutun diğer sistemlerde yarattığı etkilere biraz bakıp bunu deneyime taşıyacağız. Yoga yapıp sonra nefesimize kulak vereceğiz. Nefes çalışması ile beden ve zihnin enerjisini dengeleyecek, en son bu dengenin koltuğunda oturup farkındalık meditasyonu yapacağız. Son bölümde 10 dakikalık kendilerine özel bir seri hazırlayacağız.

Katılımınız çok kıymetli.

Rahat hareket edebileceğiniz çok dar olmayan kıyafetler ve ezberden çıkıp stres ile kurduğunuz ilişkiyi değiştirmeye niyetli açık bir zihinle, sizi ev stüdyo “Yoga Bakkalı” na bekliyorum.

Kesin kayıt ve sorularınız için hilal@yogabakkali.com'a yazabilirsiniz.

View Event →

Yogabakkalı Pastoral Vadi Eko-Yoga Festivali'nde!
Jun
18
12:00 PM12:00

Yogabakkalı Pastoral Vadi Eko-Yoga Festivali'nde!

Yolu yoga ile kesişmiş çoğu kişinin geçtiği ekolojik köy Pastoral Vadi’de bu sene yepyeni bir festival yeşeriyor. 15-19 Haziran tarihleri arasında gerçekleşecek Eko-Yoga Festivali’nde ben de bir Şifalı Nefes ve Yoga Terapi Atölyesi düzenliyorum. Yolunuz düşerse tüm festivale ya da bir günlük katılıma o da olmadı okaliptüs ağaçlarının havasını koklamaya bekleniyorsunuz.

Nefesin Derinliklerine Dalmak

Hilal Bakkaloğlu ile Şifalı Nefes ve Yoga Terapi Atölyesi - 75 Dakika

18 Haziran Salı

Yoga terapi hali hazırda beden ve zihin sağlığına büyük katkısı olan Hatha Yoga’nın bu özelliğini ibrikten geçirip damıtarak odağa şifayı koyan, bütün üstünde çalışmaya devam ederken belli bölge ya da konulara eğilen bir yoga uygulaması türüdür. Klasik yoga pozlarının sade uyarlama ve varyasyonları ile tekrara dayanır.

Nefes ve hareket tandem çalışır. Yogada asana dediğimiz pozlar nefesin derinleşmesini sağlarken nefesin asana ile senkronize akması ise hareketi derinleştirir. Hareket nefes için, nefes hareket için alan açar karşılıklı. Bu sayede beden yapı ve sistemi içinde olduğu kadar zihin örüntüsünde de en derine yumuşak bir tavır ve hassasiyetle ulaşmak mümkün olur.

Bu atölyede nefesin şifalı gücünü ortaya çıkarmak için önce yoga terapi tekniği ile bedenin merkez ve hizasını bulması için asana ve hareket olacak. Pozlara ise nefes uyarlamaları eşlik ederken beden ve zihin derin ve yoğun bir nefes çalışması ve meditasyona hazır hale gelecek. Doğanın kalbinde, Pastoral Vadi’nin huzur ve sükuneti içinde daha da etkili olacak bu çalışmayı kaçırmamanızı öneririz. Çok iyi gelecek.

View Event →
Şifalı Bahar Yoga Kampı Kapadokya
Apr
11
to Apr 14

Şifalı Bahar Yoga Kampı Kapadokya

 • Les Maisons de Capadoce (map)
 • Google Calendar ICS

Şifalı Bahar Yoga Kampımız bu yıl 11-14 Nisan 2019 tarihinde Kapadokya'da gerçekleşecek. Geçen sene Artvin Macahel yükseklerinde yeşile, temiz havaya doyduk; şimdi sarıya, topraklanmaya başka bir gezegene benzeyen Kapadokya’ya iniyoruz. Önceki senelerdeki gibi bol bol yoga, meditasyon, gezemece görmece, deneyim etme ile dolu dolu; en önemlisi tüm bunları birlikte paylaşacağımız bir kamp olacağına inanıyoruz.

Konaklama:

Les Maisons De Cappadoce

KAMP PROGRAMI

11 Nisan Perşembe

17:00 Tanışma ve Yin Yoga - Hilal

19:30 Otelde akşam yemeği

12 Nisan Cuma

07:30 - 08:00 Meditasyon - Duygu

08:00-09:30 Hatha Yoga - Duygu

09:30 - 10:30 Kahvaltı

11:00 Otelden hareket: Kaymaklı Yeraltı Şehri, Mustafapaşa, Devrent Vadisi, Paşabağı, Avanos ve Göreme Müze Gezisi

18:00- 19:30 Yoga Terapi - Hilal

19:30 Otelde akşam yemeği

13 Nisan Cumartesi

07:30 - 08:00 Meditasyon - Hilal

08:00-09:30 Hatha Yoga - Hilal

09:30 - 10:30 Kahvaltı

10:30 - 13:30 Serbest zaman

13:30 - 15:00 Yin Yoga - Duygu

15:30 Otelden hareket: Çavuşin - Kızıl Çukur Tepesi Sessiz Yürüyüş (4,5 km) ve Meditasyon

18:00 Gün batımı ve şarap tadımı

20:00 Otele dönüş ve akşam yemeği

14 Nisan Pazar

07:30 - 08:00 Meditasyon - Duygu

08:00-09:30 Hatha Yoga - Duygu

09:30 - 10:30 Kahvaltı

Otelden ayrılış

ÜCRET

1535 TL - 3 kişilik odada konaklama

1655 TL - 2 kişilik odada konaklama

-Bu ücrete konaklama, vejeteryan sabah kahvaltısı ve akşam yemeği, tüm yoga ve meditasyon dersleri, hava alanı - otel arası grupla transfer, gezi bölgesi transfer, rehber ücreti, şarap tadımı ve otel-havalanı grupla transfer dahildir.

-Uçak bileti, müze giriş ücretleri, öğle yemekleri ve kişisel ekstra harcamalar dahil değildir. Müze girişleri için geçerli müze kartı olanlar ücretsiz girebilirler.

Müze kartı olmayanların 70 TL ödeyerek bir sene boyunca geçerli müze kartını almasını özellikle öneririm. Böylelikle gezimizdeki tüm müzelere giriş hakkı elde edebilirler.

Fiyatlar Şubat sonuna kadar geçerlidir.

Gruptan ayrı havaalanı-otel ve otel-havalanı transferi için shuttle kullanmak isteyenler Kayseri Havalanı için 40 TL, Nevşehir Havaalanı için 35 Tl ücret ödeyerek otele ya da otelden havaalanına ulaşım sağlayabilirler.

Otel büyük, ancak yoga yapacağımız alan küçük. Bu nedenle yerimiz sınırlı. Kampımıza katılmak isterseniz gecikmeden bu mailime dönüş yapabilirsiniz ki kayıt için ilerleyelim ve dolmadan yerinizi ayıralım.

Kayıt ve sorularınız için:

hilal@yogabakkali.com

Önceki Şifalı Bahar Yoga kampı fotoğraflarını görmek için tıklayınız.


DERSLERE KİMLER KATILABİLİR?
Dersler her seviyeye açık. Derslerde her tür seviyede öğrenci için farklı yönlendirmeler olacak. Bir süredir yoga yapıyorsanız, hiç yoga yapmamış ve yogaya başlamak istiyorsanız, bir süredir yogadan uzak kaldıysanız ve tekrar başlamak istiyorsanız ya da hiç geçmeyen sırt, bel, boyun ağrılarınız varsa kışın hızlı temposundan yorgun düşmüş ve enerji toplamak istiyorsanız, kafa dinleme isteği duyuyorsanız bu kamp sizin için çok uygun. 


Eğer daha önce hiç yoga yapmadıysanız da harika bir başlangıç! Özel bir sağlık durumunuz varsa lütfen bize yazın. 


Hilal Bakkaloğlu ve Duygu Bingöl kimdir?

Yogaya yıllardır gönül vermiş, meraklı, ilgili, öğrenmekten ve öğretmekten keyif alan aynı yolun yolcusudur. Her ikisi de yıllardır yoganın türlü şifasını kendi bedenlerinde deneyimlemekte ve bunu paylaşmaktan büyük keyif almaktadırlar. Cihangir Yoga'nın tam zamanlı eğitmenlerinden olan Hilal ve Duygu, İstanbul içinde ve dışında grup ve bireysel dersler vermekte, yoga atölyeleri, kurslar ve kamplar düzenlemektedirler. Bugüne kadar sayısız kişinin yogayla tanışmasına ve bu şifalı yolda ilerlemesine destek olmuşlardır. Halen öğrenmeye ve öğretmeye devam etmektedirler. Eğer Duygu veya Hilal'i tanımıyorsanız İstanbul içinde verdikleri derslere katılıp tanışabilir ya da e-posta üzerinden iletişim kurabilirsiniz. 

View Event →
Stres Yönetimi için Yoga Terapi Atölyesi
Mar
30
10:30 AM10:30

Stres Yönetimi için Yoga Terapi Atölyesi

Stres mi? Dövüş mü ya da kaç mı? Üçüncü bir ihtimal daha var.

Modern dünyada, özellikle İstanbul gibi metropol şehirlerde yaşamanın bedellerinden bir tanesi de sürekli stres ile karşı karşıya/iç içe olmak.

Evde, işte, evden işe giderken yolda, sosyalleşmek istediğimizde dışarıda ve hatta “stres atmak” için giriştiğimiz herhangi bir aktivitede. Kısacası neredeyse her yerde.

Diğer yandan stresin kas iskelet sisteminden tutun, bedenin tüm sistemlerine ve zihinsel-duygusal sağlığa doğrudan ya da dolaylı etkileri son yıllarda sağlık dünyasının bir numaralı konu başlıklarından biri.

Bu noktada belki stresten kaçmak ya da stresin kaynağını ile kavga etmek yerine -ki kimi zaman kendi yarattığımız stres tepkisi stresörlerin kendisinden daha fazla zarar verebiliyor- ihtiyacımız olan anahtar “stres ve stres yaratan durumla ile kurduğumuz ilişkiyi değiştirebilmekte”.

Peki ama nasıl?

Bu ilişkiyi değiştirecek araç ise “farkındalık”tir. Aynı durumlar karşısında hep aynı tepkiler vermemizi, kendimizi hep aynı gerginlik ve mutsuzluğun içinde bulmamıza sebep olan arşiv bilinç yani alışkanlık enerjisinin karşısına “dikkat enerjisi” ni koyabilmek: Şu anda kalmak, mesafe almak ve cevap vermek.

Rahat akan bir nefese ulaşmanın anahtarı bedende, açık ve dikkatli bir zihnin anahtarı ise engellenmeden akabilen nefeste. Dolayısıyla dikkat etmeyi, farkındalığı alışkanlığın yerine koymanın yolu yoga, nefes çalışmaları ve meditasyondan geçiyor.

Çalışmanın içeriği:

İki buçuk saatlik bu atölyede önce biraz stresin insan bedeninde yarattığı süreç, sinir sisteminin denge arayışı, bu denge bozulduğunda kas iskelet siteminden tutun diğer sistemlerde yarattığı etkilere biraz bakıp yoga vasıtası ile getirebileceğimiz sade ve etkili çözümlere dair bilgi paylaşımı yapıp sonra bunu deneyime taşıyacağız. Yoga yapıp sonra nefesimize kulak vereceğiz. Nefes çalışması ile beden ve zihnin enerjisini dengeleyecek, en son bu dengenin koltuğunda oturup farkındalık meditasyonu yapacağız. Bir yarım saat daha kalmak isteyenler ile 10 dakikalık kendilerine özel bir seri hazırlayacağız.

Katılımınız çok kıymetli.

Rahat hareket edebileceğiniz çok dar olmayan kıyafetler ve ezberden çıkıp stres ile kurduğunuz ilişkiyi değiştirmeye niyetli açık bir zihinle, sizi ev stüdyo “Yoga Bakkalı” na bekliyorum.

Katılım 8 kişi ile sınırlıdır.

Kesin kayıt ve sorularınız için hilal@yogabakkali.com'a yazabilirsiniz.

View Event →
Yoga ile Ağrısız Hayat 3: Skolyoz için Yoga Atölyesi
Mar
3
10:30 AM10:30

Yoga ile Ağrısız Hayat 3: Skolyoz için Yoga Atölyesi

“YOGA ile AĞRISIZ HAYAT” Çalışmaları 3: SKOLYOZ ile Yaşamak, SKOLYOZ ile Yoga Yapmak

Tarih: 3 Mart 2019 / Circuit Istanbul, Yeldeğirmeni, Kadıköy

10:30-13:15

Skolyoz bazı omurgaların sağa sola da kıvrımlar yapmasına deniyor, özellikle ergenlik döneminde. Bu eğrilmelere bazen rotasyon yani dönmeler de eşlik edebiliyor. Daha çok kadınlarda, ergenlik döneminde başlayan bir omurga hali. Hastalık demek için belli bir dereceden fazla olması gerekiyor. Ama o dereceye kadar ağrılara, bedenin iki tarafında dengesizliklere, bazen omurlarda fıtıklaşmalara, belde düzleşmelere de sebebiyet vermesi mümkün.

Pek çok omurga probleminde olduğu gibi skolyoz ile ağrısız ve özgür bir hayatın sırrı doğru duruştan geçiyor. Skolyozda omurga kıvrılıp döndüğü için bir taraftaki kaslar zorunlu olarak fazla çalışıp kasılırken ve kısalırken, diğer yandakiler fazla esniyor ve zayıflıyor. Yine omurganın bu hali iki yanındaki kaslarda olduğu gibi tüm bedende başka dengesizliklere sebep olabilegeliyor.

Ağrısız hayat yolunda 3 numaralı bu atölyenin amacı YOGA aracılığı ile bedene ve omurgaya yeniden denge getirmeye yönelik, farkındalıklı hareket kalıpları oluştururken, doğru hiza ve duruşu cesaretlendirip yine bir denge araştırması olan gevşemesi gereken kasları gevşetip çalışması gereken kasları da çalışmaya teşvik edip ağrılardan azat, aktif bir beden ve nefes farkındalığı kazandırmak.

Aklınıza bile gelmeyecek pek çok ünlü ismin skolyozu var. Kimisi ameliyat olurken kimisi korse kullanarak kimisi de yoga ve pilates gibi çalışmalarla semptomları hafifletiyor. 

İster daha iyi bir duruş, daha özgür bir beden ve dolayısı ile daha özgür bir nefes için bu kursa katılın, ister deneyimli yoga uygulayıcısı ya da yoga hocası olup skolyozlu bir omurga ile uygulamanızı ya da dersinizi daha güvenli ve rahat bir yere taşırken desteklemeniz ve dikkat etmeniz gereken noktaları öğrenin.

Atölye üç bölümden oluşur; ilk bölümde konu ile ilgili bilgi paylaşımı, ikinci bölümde katılımcıların skolyoz türlerine ya da ihtiyaçlarına göre uyarlanan bir yoga terapi uygulaması gerçekleştirilecek son kısımda ise her katılımıcı evde uygulayabileceği kısa bir seriyi yine kendi özellikleri doğrultusunda hazırlayacak. 

Kayıt ve sorularınız için hilal@yogabakkali.com'a yazabilirsiniz.

Notlar: Atölyede gerek idyopatik gerekse fonksiyonel skolyoz üstüne çalışılacaktır. Yoga bilgi ve farkındalık ile yapılırsa duruş bozukluğundan kaynaklanan fonksiyonel skolyoz üstünde çok iyi sonuçlar vermektedir. İdyopatik skolyoz sahipleri de yogadan yarar görmektedir. Atölyeye katılmadan önce bana durumunuz hakkında bilgi veren bir mail atmanızı öneririm.

Şiddetli ağrı dönemindeki kişilere uygun değildir. 

View Event →
Yoga ile Ağrısız Çalışmaları 2: Boyun ve Üst Sırt Ağrıları için Yoga Atölyesi
Feb
3
10:30 AM10:30

Yoga ile Ağrısız Çalışmaları 2: Boyun ve Üst Sırt Ağrıları için Yoga Atölyesi

3 Şubat 2019, Pazar, Yeldeğirmeni, Circuit Istanbul

10:30-13::00

Yoga ile Ağrısız Hayat Çalışmaları 2: Boyun, omuzlar ve kürek kemikleri odaklı

Boyun, omuzlar, kürek kemikleri; oturarak çalışan, yolda, evde, okulda, masa başında ya da ayakta, orda burda, sürekli önündeki bilgisayara, elindeki tablet ya da cep telefonuna bakma durumunda olan, hep bir şeylere yetişmeye çalışan şehirli insanın bermuda şeytan üçgeni. 

Ağrılardan azat bir üst omurga ve bileşenleri için hazırlanmış olan serinin ikinci kursunda bu bölgede rahatlamayı sağlamak için yoga terapinin çok çalışan kasları gevşeten, az çalışan kasları biraz daha işe koşan tekrar prensibini ve nöromasküler iletimi yeniden düzenleyebilmek için nefes odaklı yogayı araç edineceğiz. Gün içinde çok oturduğumuz, daha da oturmak durumunda olduğumuz zamanlarda rahatlamak için gündelik ipuçları, evde ya da işte yapılabilecek 5 dakikalık küçük yoga teneffüsleri bu atölyenin bir diğer konusudur. Matın üstünden ayrıldıktan sonra doğru duruş prensiplerini, öğrenilen pratik bilgileri gündelik hayata yansıtabilmek de bu çalışmanın amaçlarından biridir.

Gevşemesi gereken kasları rahatlatmak, güçlendirilmesi ve desteklenmesi gereken bölgeleri hareketlendirmek ve çalıştırmak için yogayı nasıl bir araca dönüştürebiliriz ve bu aracı en basit haliyle hayatımıza katabiliriz ki ağrısız, özgür ve sıkışmamış/sıkıştırmadığımız/sıkmadığımız bir üst bedene sahip olabiliriz?

Cevapları hem uygulama hem de teorik olarak bu atölyede araştırılacak. Bu ağrıların sebebi çok fazla oturmak olduğu gibi, yanlış ya da çok fazla egzersiz de olabilir. Stres kaynaklı olabileceği gibi zayıf duruş, kavşak sendromu, omurgadaki skolyoz ya da fibromiyalji gibi bazı rahatsızlıklar da olabilir. Her durumda katılmak, araştırmak ve şifa bulmak isteyenlere açıktır.

Kurs 14 kişiliktir.

Kayıt ve sorularınız için hilal@yogabakkali.com'a yazabilirsiniz.

Şiddetli ağrı dönemindeki kişilere uygun değildir. 

View Event →
Yoga ile Ağrısız Hayat 1: Bel ağrıları için yoga atölyesi
Jan
6
9:30 AM09:30

Yoga ile Ağrısız Hayat 1: Bel ağrıları için yoga atölyesi

Yoga ile Ağrısız Hayat Çalışmaları 1: Bel ve Kalça Ağrıları için Yoga Terapi Atölyesi: Sakrum ve Psoas Odaklı

6 Ocak 2019, Yeldeğirmeni, Circuit Istnabul

09:30-12:00

"Acısız hayat" değil ama "ağrısız hayat" mümkün! 
Tatillerde paraşütle atlayıp düğünlerde topuklularla halay çekebilecek kadar iyiyken; bazı sabahlar yataktan kalktığınızda bir bacağınıza basamadığınız, bir süre hatta birkaç gün yürüyemediğiniz, yattığınız, oturduğunuz yerde dahi kıpırtı ve harekete dayalı, özellikle kalça ve bacağa vuran şiddetli ağrılar çektiğiniz dönemler oluyorsa bu çalışma size göre.

Bel fıtığı sanılan ya da sinir sıkışması gibi teşhisler konan, belden kalça ve bacaklara hatta ayağın dışına kadar inen bu ağrılarınız öncelikle sakrumunuzdan (bel bölgesinin hemen altında kalan üçgen biçiminde kemik) ve onu kalçanıza bağlayan eklemlerinizden ya da / ve en derin kaslardan psoas kasınızdaki bir dengesizlikten kaynaklanıyor olabilir. Bilimsel olarak da gösterilmiştir ki bel fıtığı teşhisi konan ağrıların %70’i aslen sakrum eklemi ya da psoas odaklı. Zaten bir yerdeki dengesizlik bir süre sonra diğerini de ve diğer tüm duruş için gerekli kas ve eklemleri etkilemeye başlıyor. Hele de sakroiliak eklemin bedendeki güç akışını düzenlediğini, yukarıdan gelen ağırlığı bacaklara eşit dağıtmak, bacaklardan gelen yerçekimine karşı itişi omurgaya ileterek hizayı ve duruşu, omurga boyunca uzunluğu sağlama rolü, aynı şekilde psoas kasının üst bedenle alt bedeni birbirine bağlayan ve özellikle yürümede ve alt bedenin hareket ettirmedeki kritik görevini göz önünde bulundurursak büyük resim biraz daha şekillenmekte. Ve nihai büyük resim doğru duruş ve hizadan geçiyor. Bu açıdan bedene yeniden hizayı ve doğru duruşu getirmek için nefes odaklı YOGA Terapi en doğru araçlardan biri. Otururken, hareket ederken ya da yatarken beden ve bedeni merkezleyen nefes farkındalığı ağrısız bir yaşamın bir anahtarıyken diğer yandan güçlenmesi gereken kasları güçlendirme, çalışmayan kasların işini de yapmak için kronik olarak kasılı kalmış kasları rahatlatmak ve en önemlisi omurganın uzamasını, dengeli bir şekilde yerden aldığı gücü sakrum aracılığı ile omurgaya, oradan başın tepesine gönderebilmek için doğru duruşu desteklemek de diğer asal bileşen. Bu kursun amacı her ikisini de yoga aracılığı ile gündelik hayatımıza kazandırmanın yollarını araştırmak olacaktır.

Diğer yandan son zamanlarda sakroiliak eklem (SI eklemi ya da SIJ) fonksiyon bozukluğu teşhisi özellikle duruş bozukluğu ve hatta yanlış ya da hırsa kapılarak yapılan kalça odaklı yoga çalışmaları sebebiyle  daha çok duyar olduk. Bir süredir yoga yapıyorsanız, kalçanızın tek tarafında özellikle asimetrik pozlarda bir sızı oluşuyorsa, uygulamadan sonra da bu sızı sizi yürürken, otururken zorluyorsa gündelik hayat yanında yoga yaparken de nelere dikkat etmeliyiz sorusunun cevabını bu atölyede bulacaksınız.

Atölye 3 bölümden oluşmaktadır. İlk bölümde konu ile ilgili aydınlatıcı bilgi paylaşımı sonrasında 75 dakikalık bir asana uygulaması vardır. İkinci bölümde bu asana serisini tamamlayacak nefes ve rehberli gevşeme çalışması yapılacak son bölümde de katılımcılar, atölyeden en fazla faydayı almak ve bu faydayı gündelik rutinlerine katmak adına kendileri için asana ve nefes uygulamalarından 5'er dakikalık mini bir seri belirleyip, her gün uygulamaları için cesaretlendirileceklerdir.

Kurs 14 kişiliktir.

Kayıt ve sorularınız için hilal@yogabakkali.com'a yazabilirsiniz.

Şiddetli ağrı dönemindeki kişilere uygun değildir. 

View Event →
Endişe Bozuklukları için Yoga Terapi Atölyesi-2018
Dec
2
9:30 AM09:30

Endişe Bozuklukları için Yoga Terapi Atölyesi-2018

Tarih: 2 Aralık 2018 / Circuit Istanbul, Yeldeğirmeni, Kadıköy

Saat: 09:30 - 12:15

Kimimizde biraz genetik, kimimizde biraz öğrenilmiş, kimimizde travma sonrası ortaya çıkan, kimimizde uzun süren zor zamanların, yılların buruk meyvesi. Bazen bir uçak yolculuğunda, bazen neşeli bir kalabalık içinde bazen önemli bir sunum öncesinde bizi ele geçiriyor. Ölecek gibi sanmak ya da delireceğinden korkmak. Çeşit çeşit ama ortak noktası bozulan nefes ve dolayısı ile kalp ritmi, hormonlar, salgılar, beyin iletişiminde bazı kısa devreler derken küçük bir psikolojik ve duygusal felç hali. 

İyi haber şu ki kronikleşen ya da arada bir ortaya çıkan bu felç halini yoga sayesinde yönetebilmek, üstesinden gelebilmek için adımlar atmak mümkün. Biraz cesaret ile özgürce akan nefes için gerekli olan yolları açmak, genişletmek ve parlatmak; bedeni yeniden kaybettiği hizasına getirip nefesin engellenmeden akmasını sağlayabilmek: Tam da yoganın çalıştığı alanlar. Çünkü nefesimiz neredeyse biz de oradayız. Zihnimizi ve hayal gücümüzü 5 dakika ya da 5 saat sonrasının felaket senaryolarından çekip tam şu ana, nefesin ve nefesin içinde aktığı bedenin olduğu yere geri getirmek endişe yönetiminde ilk dev adımİkinci adım, nefesin doğal ve özgür bir şekilde akmasını sağlayacak duruşa bedeni davet etmek. Son adım ise bedeni, nefesi ve zihni aynı alanda bir araya getirip senkron ve uyum kazandırmak. Sonrası kendiliğinden gelecek bir sürecin ilk ve en önemli adımları olabilir.

Bu atölyede tam da bu üç adım için gerekli temeller üstünde çalışacağız. Yoga terapinin nefes ve hareketi aynı kanallardan çalıştıran, kas ve gevşet tekniği ile kas, doku ve sinir sistemindeki işe yaramaz ancak gerilim yaratan patternleri çözmeye ve yeniden yapılandırmaya yönelik metotlarını kullanacağız. Bu yöntemler ile beden ve zihin enerjisini aynı seviyeye getirmeyi araştırırken aynı zamanda akut durumlar için yardımcı çalışamalar öğreneceğiz. Örneğin uçuş öncesi gerginliği için hangi nefes çalışması, nasıl, ne zaman, nelere dikkat ederek? Yoğun bir dönemde uyumadan önce hangi çalışmalar? Bir proje yetişmeli ve nefesiniz mi sıkışıyor, neyi nasıl yapmalı da biraz sakinleşmeli?

Hem kronikleşmiş durumlar için hem de dönem dönem ya da belli şartlarda yaşanan endişe bozukluklarını nasıl yönetebiliriz, neler yapabiliriz sorularının cevapları için yoga terapi stratejileri sunan atölyeme katılabilirsiniz. Hepsi zor durumlarda denendi, işe yaradığını bizzat deneyimlerken hayatım kolaylaştı ve nefesim özgürleşirken beni de özgürleştirdi. Yoga olmasaydı belki de okyanusta hiç yüzemeyecektim. Çok klişe olsa da tüm güzel şeyler korkunun, korkunun yarattığı sisin hemen arkasında. Endişe ve korku öyle bir şey ki, ötesine bir adım atmadan evvel enseni gıdıklayıp seninle alay eden tüylü bir yaratık kadar somut ve gerçekmiş gibi. Bir adım ötesinde ise “hayal mi gördüm ben” dedirtecek kadar gerçek dışı.

Unutmayın: Nefesiniz neredeyse siz oradasınız.

 

Atölye 14 kişiliktir.

Kayıt ve sorularınız için hilal@yogabakkali.com'a yazabilirsiniz.

Konu hakkında blog yazım için bkz.

Not: Bu atölyenin konusu olan yoga ile endişe ile nasıl başa çıkabileceğimizdir. Herhangi tıbbi bir çözüm sunmaz, bu konuda tedavi gören, ilaç kullanan kişiler için tedavinin yerine geçecek değil tedaviyi destekleyecek öneriler olacaktır. 

View Event →
Jul
21
to Jul 25

Şifalı Bahar 21-15 Temmuz Macahel, Artvin

Macahel'de düzenlediğimiz kampımıza yoğun ilgi üzerine ikincisini açtığımız bu kampta yine hem yoga, hem meditasyon, hem şifalı nefes dersleri ile hem de dolu dolu bir tur programı ile 21-25 Temmuz'da her mevsimi yemyeşil bir bahar olan Doğu Karadeniz Macahel'deyiz.

MACAHEL - LEKOBAN YAYLASI KAMP PROGRAMI 21-25 Temmuz 2018
TRABZON - BORÇKA KARAGÖL - MACAHEL VADİSİ - KALAR KÖYÜ
1 Gün : Yürüyüş : 1 saat
Sabah Trabzon Havaalanı’na iniş.
Tur aracımız bizi Trabzon Havaalanı‘nda karşılayacak. Sahil yolundan ilerleyerek
Çayeli'nde öğle yemeği yiyeceğiz. Hopa – Cankurtaran Geçidi – Borçka üzerinden giderek Borçka Karagölü’nü ziyaret edeceği. 19. yy başlarında Klaskur Yaylası yakınlarındaki bir tepede oluşan heyelan, Klaskur deresinin önünü kapatmış ve bu tabiat
parkı haline gelen bir göl oluşmuş. Karagöl ziyaretinden sonra Macahel’e gidiyoruz. Biraz dolaşarak devam ederek Doğu Karadeniz’in en önemli ve özgünlüğünü korumuş
yerlerinden biri olan Türkiye’nin biyosfer rezervi Macahel’i göreceğiz. Macahel Vadisi’ni oluşturan Camili, Maral, Uğur,Düzenli , Efeler ve Kayalar köylerini gezeceğiz.
Konaklayacağımız mekana giderken yol üstünde tarihi kemer köprüleri de görmüş
olacağız.
18:00-19:15 Yin Yoga ve Meditasyon Hilal
19:30 Akşam yemeği


KAYALAR KÖYÜ - MARAL ŞELALESİ
2 Gün : Yürüyüş : 1,5 saat
07:30 – 08:00 Meditasyon Duygu
08:00 -09:15 Hatha Yoga akış Duygu
09:30 – 10:30 Kahvaltı
11:00 Yola çıkış
Maral Şelalesi’ne doğru hareket ediyoruz. Aracımız bir noktaya kadar gidebildiğinden, orman içinde yürüyeceğiz. Türkiye‘nin tek kırımdan dökülen en yüksek şelalesinigöreceğiz. 63 metrelik Maral Şelalesi’ni yukarıdan seyredebileceğiniz gibi rehberle
beraber dik patikayı inip çıkmayı göze alanlar şelalenin altında yüzme şansı da

yakalayabilirler. Şelaleye karşı çay molası sonrası aracımıza geri yürüyeceğiz.
Yürüyeceğimiz yol orman içinden bir patika. Maral köyü yol üstünde tarihi İremit Camii
ve Camili merkez köyündeki Artvin'in en eski tarihi köy camiinin hayli ilginç mimarisini de
görme şansımız olacak.
18:00 – 19.15 Psoas ve Alt Omurga Odaklı Yoga Terapi - Hilal
19:30 Akşam yemeği
21:00 - 22:00 Yoga felsefesi sohbet ve meditasyon

KAYALAR KÖYÜ - EFELER KÖYÜ - TARİHİ TAMARA KÖPRÜSÜ
3 Gün : Yürüyüş : 1,5 saat
07:30 – 08:00 Meditasyon Hilal
08:00-09:15 Hatha Yoga Akış Hilal
09:30 – 10:30 Kahvaltı
11:00 Yola çıkış
İstikamet Efeler Köyü. Tarihi kemer köprülerin bulunduğu yolda Tamara Kraliçesi zamanında yaptığı yapılan eserleri göreceğiz. Dere kenarında harika bir yürüyüş olacak ve yüzmek isteyenler için mola vereceğiz. Kayalar Köyü’nü biraz daha yakından tanımak
için köy içini gezip, köyün zirve tepesine tırmanarak manzaranın tadını çıkaracağız.
Yürüdüğümüz yol yabani bir orman yolu. Yabani kuş , ceylan , geyik ve yırtıcı hayvanların gezdiği bir alanda heyecan dolu bir yürüyüş planlıyoruz.

18:00 - 19:15 Yin Yoga Duygu
19:30 Akşam yemeği
21:00 - 22:00 Yoga felsefesi sohbet ve meditasyon

LEKOBAN YAYLASI - KARÇAL DAĞLARI - NAÇADİREV GÖLÜ - ZİYARET TEPESİ
4 Gün : Yürüyüş 1,5 - 2 saat
07:30 – 08:00 Meditasyon Duygu
08:00-09:15 Hatha Yoga akış Duygu
09:30-10:30 Kahvaltı
11:00 Yola çıkış

Macahel Kayalar Köyü’nün LEKOBAN YAYLASI'na hareket edeceğiz. Burada 2600 metre yükseklikteki NİNO TSMİNDA geçidinin manzarasının keyfine varacağız. Sonrasında NAÇADİREV GÖLÜ'ne çıkıyoruz ve 2700 metre yükseklikteki bu gölde yüzeceğiz! SAİME GEÇİDİ'ne geçerek Artvin’in en yüksek Karçal Dağları'nı göreceğiz. Karçal Ziyaret Tepesi 3450 metre yükseklikte ve zirveye yürüyeceğiz. 

18:00-19:15 Üst Omurga Odaklı Yoga Terapi ve Şifalı Nefes Hilal
19:30 Akşam Yemeği
21:00 - 22:00 Yoga felsefesi sohbet ve meditasyon

MACAHEL - DELİKLİ KAYA ŞELLALESİ - Fırtına Vadisi - RİZE - TRABZON
5 Gün :
07:30 – 08:00 Meditasyon Duygu
08:00-09:15 Hatha Yoga akış Duygu
09:30-10:30 Kahvaltı
11:00 Yola çıkış
Konakladığımız mekandan ayrılıyoruz. Kimselerin pek bilmediği Delikli Kaya Şelalesi’niziyaret edeceğiz. Borçka’da öğle yemeğini yiyeceğiz. Sahil yolunu takip ederek Rize’nin Fırtına Vadisi'ne doğru hareket edeceğiz. Fırtına Deresi'ni karşıdan halat üstünde geçeceğiz. Rize’de bir çay molası ve sonrasında Trabzon Havaalanına dönüş.

Konaklama mekanı: https://www.macahelkoyevi.com/

Ücret: 1550 TL
Son kayıt tarihi :30 Mayıs 2018
Katılımcı sayısı sınırlıdır. Kayıt olmak için tüm ücreti ödemeniz gerekmiyor, kapora ile rezervasyonunuzu yaptırabilirsiniz. 
Kesin kayıt için mail yolu ile iletişime geçiniz. 


hilal@yogabakkali.com

duygubingolyoga@gmail.com


Programa Dahil olanlar
-Tüm yoga, meditasyon ve felsefe saatleri
-Tur boyunca tüm transferler Trabzon başlangıç , Trabzon bitiş.
- 4 gece konaklama
-Sabah kahvaltısı ve yöresel akşam yemeği
-5 günlük profesyonel doğa rehberliği, tur lojistiği
-Zorunlu seyahat sigortası

Dahil Olmayanlar
- kişisel özel harcamalar
-uçak bileti
-öğlen yemeği (bazı günler kumanya, bazı günler de topluca bir lokantada yenilecek şekilde organize edeceğiz.)
-dahilde belirtilmemiş harcamalar
-KDV

Not : Karadeniz Bölgesi olunca havanın ne zaman ne yapacağı belli olmuyor, programımız aksamaması için havanın durumuna göre programımızda değişiklikler yapmak gerekebilir. 

DERSLERE KİMLER KATILABİLİR?
Dersler her seviyeye açık. Derslerde her tür seviyede öğrenci için farklı yönlendirmeler olacak. Bir süredir yoga yapıyorsanız, hiç yoga yapmamış ve yogaya başlamak istiyorsanız, bir süredir yogadan uzak kaldıysanız ve tekrar başlamak istiyorsanız ya da hiç geçmeyen sırt, bel, boyun ağrılarınız varsa kışın hızlı temposundan yorgun düşmüş ve enerji toplamak istiyorsanız, kafa dinleme isteği duyuyorsanız bu kamp sizin için çok uygun. 

Eğer daha önce hiç yoga yapmadıysanız da harika bir başlangıç!
 

View Event →
Şifalı Bahar Yoga Kampı
Jul
11
to Jul 15

Şifalı Bahar Yoga Kampı

KAMPIMIZ DOLMUŞTUR. Yoğun talep üstüne tamamen aynı program ve fiyatla açtığımız ikinci kampımız 21-25 Temmuz'da aynı yerde. Son birkaç kişilik yer için acele ediniz.

2018'de tek bir Şifalı Bahar kampı yapmaya, onu da tepeye çıkarmaya karar verdik. Hem yoga, hem meditasyon, hem şifalı nefes dersleri ile hem de dolu dolu bir tur programı ile  temmuzda her mevsimi yemyeşil bir bahar olan Doğu Karadeniz Macahel'deyiz.

MACAHEL - LEKOBAN YAYLASI KAMP PROGRAMI 11-15 Temmuz 2018
TRABZON - BORÇKA KARAGÖL - MACAHEL VADİSİ - KALAR KÖYÜ
1 Gün : Yürüyüş : 1 saat
Sabah Trabzon Havaalanı’na iniş.
Tur aracımız bizi Trabzon Havaalanı‘nda karşılayacak. Sahil yolundan ilerleyerek
Çayeli'nde öğle yemeği yiyeceğiz. Hopa – Cankurtaran Geçidi – Borçka üzerinden giderek Borçka Karagölü’nü ziyaret edeceği. 19. yy başlarında Klaskur Yaylası yakınlarındaki bir tepede oluşan heyelan, Klaskur deresinin önünü kapatmış ve bu tabiat
parkı haline gelen bir göl oluşmuş. Karagöl ziyaretinden sonra Macahel’e gidiyoruz. Biraz dolaşarak devam ederek Doğu Karadeniz’in en önemli ve özgünlüğünü korumuş
yerlerinden biri olan Türkiye’nin biyosfer rezervi Macahel’i göreceğiz. Macahel Vadisi’ni oluşturan Camili, Maral, Uğur,Düzenli , Efeler ve Kayalar köylerini gezeceğiz.
Konaklayacağımız mekana giderken yol üstünde tarihi kemer köprüleri de görmüş
olacağız.
18:00-19:15 Yin Yoga ve Meditasyon Hilal
19:30 Akşam yemeği


KAYALAR KÖYÜ - MARAL ŞELALESİ
2 Gün : Yürüyüş : 1,5 saat
07:30 – 08:00 Meditasyon Duygu
08:00 -09:15 Hatha Yoga akış Duygu
09:30 – 10:30 Kahvaltı
11:00 Yola çıkış
Maral Şelalesi’ne doğru hareket ediyoruz. Aracımız bir noktaya kadar gidebildiğinden, orman içinde yürüyeceğiz. Türkiye‘nin tek kırımdan dökülen en yüksek şelalesinigöreceğiz. 63 metrelik Maral Şelalesi’ni yukarıdan seyredebileceğiniz gibi rehberle
beraber dik patikayı inip çıkmayı göze alanlar şelalenin altında yüzme şansı da

yakalayabilirler. Şelaleye karşı çay molası sonrası aracımıza geri yürüyeceğiz.
Yürüyeceğimiz yol orman içinden bir patika. Maral köyü yol üstünde tarihi İremit Camii
ve Camili merkez köyündeki Artvin'in en eski tarihi köy camiinin hayli ilginç mimarisini de
görme şansımız olacak.
18:00 – 19.15 Psoas ve Alt Omurga Odaklı Yoga Terapi - Hilal
19:30 Akşam yemeği
21:00 - 22:00 Yoga felsefesi sohbet ve meditasyon

KAYALAR KÖYÜ - EFELER KÖYÜ - TARİHİ TAMARA KÖPRÜSÜ
3 Gün : Yürüyüş : 1,5 saat
07:30 – 08:00 Meditasyon Hilal
08:00-09:15 Hatha Yoga Akış Hilal
09:30 – 10:30 Kahvaltı
11:00 Yola çıkış
İstikamet Efeler Köyü. Tarihi kemer köprülerin bulunduğu yolda Tamara Kraliçesi zamanında yaptığı yapılan eserleri göreceğiz. Dere kenarında harika bir yürüyüş olacak ve yüzmek isteyenler için mola vereceğiz. Kayalar Köyü’nü biraz daha yakından tanımak
için köy içini gezip, köyün zirve tepesine tırmanarak manzaranın tadını çıkaracağız.
Yürüdüğümüz yol yabani bir orman yolu. Yabani kuş , ceylan , geyik ve yırtıcı hayvanların gezdiği bir alanda heyecan dolu bir yürüyüş planlıyoruz.

18:00 - 19:15 Yin Yoga Duygu
19:30 Akşam yemeği
21:00 - 22:00 Yoga felsefesi sohbet ve meditasyon

LEKOBAN YAYLASI - KARÇAL DAĞLARI - NAÇADİREV GÖLÜ - ZİYARET TEPESİ
4 Gün : Yürüyüş 1,5 - 2 saat
07:30 – 08:00 Meditasyon Duygu
08:00-09:15 Hatha Yoga akış Duygu
09:30-10:30 Kahvaltı
11:00 Yola çıkış

Macahel Kayalar Köyü’nün LEKOBAN YAYLASI'na hareket edeceğiz. Burada 2600 metre yükseklikteki NİNO TSMİNDA geçidinin manzarasının keyfine varacağız. Sonrasında NAÇADİREV GÖLÜ'ne çıkıyoruz ve 2700 metre yükseklikteki bu gölde yüzeceğiz! SAİME GEÇİDİ'ne geçerek Artvin’in en yüksek Karçal Dağları'nı göreceğiz. Karçal Ziyaret Tepesi 3450 metre yükseklikte ve zirveye yürüyeceğiz. 

18:00-19:15 Üst Omurga Odaklı Yoga Terapi ve Şifalı Nefes Hilal
19:30 Akşam Yemeği
21:00 - 22:00 Yoga felsefesi sohbet ve meditasyon

MACAHEL - DELİKLİ KAYA ŞELLALESİ - Fırtına Vadisi - RİZE - TRABZON
5 Gün :
07:30 – 08:00 Meditasyon Duygu
08:00-09:15 Hatha Yoga akış Duygu
09:30-10:30 Kahvaltı
11:00 Yola çıkış
Konakladığımız mekandan ayrılıyoruz. Kimselerin pek bilmediği Delikli Kaya Şelalesi’niziyaret edeceğiz. Borçka’da öğle yemeğini yiyeceğiz. Sahil yolunu takip ederek Rize’nin Fırtına Vadisi'ne doğru hareket edeceğiz. Fırtına Deresi'ni karşıdan halat üstünde geçeceğiz. Rize’de bir çay molası ve sonrasında Trabzon Havaalanına dönüş.

Konaklama mekanı: https://www.macahelkoyevi.com/

Ücret: 1550 TL
Son kayıt tarihi :30 Mayıs 2018
Katılımcı sayısı sınırlıdır. Kayıt olmak için tüm ücreti ödemeniz gerekmiyor, kapora ile rezervasyonunuzu yaptırabilirsiniz. 
Kesin kayıt için mail yolu ile iletişime geçiniz. 


hilal@yogabakkali.com

duygubingolyoga@gmail.com


Programa Dahil olanlar
-Tüm yoga, meditasyon ve felsefe saatleri
-Tur boyunca tüm transferler Trabzon başlangıç , Trabzon bitiş.
- 4 gece konaklama
-Sabah kahvaltısı ve yöresel akşam yemeği
-5 günlük profesyonel doğa rehberliği, tur lojistiği
-Zorunlu seyahat sigortası

Dahil Olmayanlar
- kişisel özel harcamalar
-uçak bileti
-öğlen yemeği (bazı günler kumanya, bazı günler de topluca bir lokantada yenilecek şekilde organize edeceğiz.)
-dahilde belirtilmemiş harcamalar
-KDV

Not : Karadeniz Bölgesi olunca havanın ne zaman ne yapacağı belli olmuyor, programımız aksamaması için havanın durumuna göre programımızda değişiklikler yapmak gerekebilir. 

DERSLERE KİMLER KATILABİLİR?
Dersler her seviyeye açık. Derslerde her tür seviyede öğrenci için farklı yönlendirmeler olacak. Bir süredir yoga yapıyorsanız, hiç yoga yapmamış ve yogaya başlamak istiyorsanız, bir süredir yogadan uzak kaldıysanız ve tekrar başlamak istiyorsanız ya da hiç geçmeyen sırt, bel, boyun ağrılarınız varsa kışın hızlı temposundan yorgun düşmüş ve enerji toplamak istiyorsanız, kafa dinleme isteği duyuyorsanız bu kamp sizin için çok uygun. 

Eğer daha önce hiç yoga yapmadıysanız da harika bir başlangıç!
 

View Event →
Ters Duruşlar Atölyesi
May
12
12:00 PM12:00

Ters Duruşlar Atölyesi

Ters Duruşlar Atölyesi Yeldeğirmeni, Mia Atölye'de

Bahar geldi,yaz eli kulağında.Ters Duruşlar Atölyesi için,biraz zıplamak,kış toprağından silkelenmek için mükemmel vakit. 
"Ben yapamam" diye düşünenler özellikle siz gelin, çünkü amaç yapmak değil korkularımızla yüzleşmek. Gerisi kendiliğinden oluyor.  

12 Mayıs Cumartesi

12:00 - 14:00 Mia Atölye, Yeldeğirmeni, Kadıköy

Kayıt ve bilgi için hilal@yogabakkali.com'a mail atabilirsiniz.

View Event →
Depresyona Karşı Yoga Terapi Atölyesi
Mar
25
10:30 AM10:30

Depresyona Karşı Yoga Terapi Atölyesi

Depresyon ve Kronik Yorgunluğa Karşı Yoga Terapi Atölyesi: Neşeyi Yeniden Bulmak

Sabahları ağrıyan bir üst sırtla ya da bel eşliğinde, alarmı çalan saatten nefret ederek kalkmak… Erken kalkmak yerine bir daha hiç kalkmamayı isteyecek kadar motivasyondan yoksun uyanmak… 

Güne başlamak için ne berbat bir denklem. Depresyondan çekmemiş kimselerin anlayamayacağı bir garabetken kronik depresif insanlar ise yataktan neşe ile fırlayan insanların uzaylı olduğunu düşünür. Neşe denen duygu, dolu dolu bir gün geçirmek için gereken motivasyon, özellikle sabah uyandıklarında hayal edemeyecekleri kadar uzaktır. Yeni güne gözlerini açtıklarında ilk hissettikleri şey suçluluk, değersizlik, kararsızlık gibi bulanık duygular olur. Dolayısı ile bir şeyler yapmak isteseler de, en başta bu durumu ve diğer şeyleri değiştirmeyi arzulasalar da motivasyonsuzluk ve iradesizlik ile kısır döngünün en başına yeniden dönülür. İrade için gerekli enerji ne bedende ne de zihinde kalmamıştır.  O yüzden yeni bir güne başlamak anlamsızdır. Enerji tıkanmış ve akamamaktadır. Beden de, duygular da düşünceler de sıkışmış ve engellenmiştir. Bu kabuğu kırmayı etraflarındaki herkes telkin etse de dile kolaydır. İçerden kabuğun duvarı dışarıdan göründüğü gibi kırılgan değildir. 

Her sabah kroniklermiş sırt ya da bel ağrıları ile uyanmak da yine bu isteksizliğin bir başka dışa vurumu olabilir. Yataktan çıkmak istemeyen tükenmiş zihni ve yorgun bedenin ifade edemediğini kaslar ağrı olarak anlatıyor olabilir. Zorunluluklar ve görevler dışarıda beklerken yatakta kalıp yorganının altına saklanma lüksü olmayanların paçasından depresyon bu şekilde çeker.

Ergenliğe girişten sonra yıllar sonra -neredeyse 20 yıl- bir sabah uyandığımda ilk kez içimde suçluluk hissi yoktu. Uyandığımda bomboş ve kupkuru değildim. Bir yetişkin olarak değersiz ve mutsuz hissetmeden uyandığım bu sabahı hiç unutmadım. Sanki güneşin ışığı bir başka idi, gözünü bana dikmiş hiç enerji ve isteğimin olmadığı işleri yerine getirmemi benden bekleyen değil koşulsuz şartsız beni desteklemek için hazır bekleyen bir dost gibiydi. Normal ve sağlıklı bir insanın sabahı böyle olmalıydı ve bu benim başıma hayatıma düzenli yoga girdikten sonra geliyordu. Hayatımda ilk kez “ne güzel yeni bir gün”dü.

Anlattıklarım az da olsa tanıdık geldiyse 25 Şubat Pazar günü Mia Atölye’de 2 buçuk saatlik “Neşeyi Yeniden Bulmak için Yoga Atölye” me katılın.  

Atölyenin ilk bölümünde bilgi paylaşımı olacak. Depresyon neden, nasıl olur, ne iyi gelir; ikinci bölümde hareket edip yoga ve nefes çalışması yapacağız. Son bölümde ise yapılan yoga ve nefes sekansı basılı bir şekilde dağıtılacak, katılımcıların kendilerileri için seçeceği birkaç poz ile hazırlayacağı mini sekansı düzenli bri şekilde evde yapmak niyeti ile atölye sona erecek.

Unutmayın; Her sabah mutsuz ve umutsuz uyanmak ne sizsiniz ne de sizin karakteriniz. Ne kendinizin ne de başkalarının sizi buna inandırmasına izin vermeyin. İsterseniz ve düzenli çaba gösterirseniz geçecek. 

 

25 Mart 2018, Pazar, Mia Atölye; Kadıköy

10:30 - 13:00

Katılım 10 kişi ile sınırlıdır.

Kayıt ve sorularınız için hilal@yogabakkali.com'a yazabilirsiniz

View Event →
Yoga ile Ağrısız Hayat 3: Skolyoz için yoga atölyesi
Feb
18
10:00 AM10:00

Yoga ile Ağrısız Hayat 3: Skolyoz için yoga atölyesi

“YOGA ile AĞRISIZ HAYAT” Çalışmaları 3: SKOLYOZ ile Yaşamak, SKOLYOZ ile Yoga Yapmak

Tarih: 18 Şubat 2018 / Mia Atölye, Yeldeğirmeni, Kadıköy

10:00-13:00

Skolyoz bazı omurgaların sağa sola da kıvrımlar yapmasına deniyor, özellikle ergenlik döneminde. Bu eğrilmelere bazen rotasyon yani dönmeler de eşlik edebiliyor. Daha çok kadınlarda, ergenlik döneminde başlayan bir omurga hali. Hastalık demek için belli bir dereceden fazla olması gerekiyor. Ama o dereceye kadar ağrılara, bedenin iki tarafında dengesizliklere, bazen omurlarda fıtıklaşmalara, belde düzleşmelere de sebebiyet vermesi mümkün.

Pek çok omurga probleminde olduğu gibi skolyoz ile ağrısız ve özgür bir hayatın sırrı doğru duruştan geçiyor. Skolyozda omurga kıvrılıp döndüğü için bir taraftaki kaslar zorunlu olarak fazla çalışıp kasılırken ve kısalırken, diğer yandakiler fazla esniyor ve zayıflıyor. Yine omurganın bu hali iki yanındaki kaslarda olduğu gibi tüm bedende başka dengesizliklere sebep olabilegeliyor.

Ağrısız hayat yolunda 3 numaralı bu atölyenin amacı YOGA aracılığı ile bedene ve omurgaya yeniden denge getirmeye yönelik, farkındalıklı hareket kalıpları oluştururken, doğru hiza ve duruşu cesaretlendirip yine bir denge araştırması olan gevşemesi gereken kasları gevşetip çalışması gereken kasları da çalışmaya teşvik edip ağrılardan azat, aktif bir beden ve nefes farkındalığı kazandırmak.

Aklınıza bile gelmeyecek pek çok ünlü ismin skolyozu var. Kimisi ameliyat olurken kimisi korse kullanarak kimisi de yoga ve pilates gibi çalışmalarla semptomları hafifletiyor. 

İster daha iyi bir duruş, daha özgür bir beden ve dolayısı ile daha özgür bir nefes için bu kursa katılın, ister deneyimli yoga uygulayıcısı ya da yoga hocası olup skolyozlu bir omurga ile uygulamanızı ya da dersinizi daha güvenli ve rahat bir yere taşırken desteklemeniz ve dikkat etmeniz gereken noktaları öğrenin.

Atölye üç bölümden oluşur; ilk bölümde konu ile ilgili bilgi paylaşımı, ikinci bölümde katılımcıların skolyoz türlerine ya da ihtiyaçlarına göre uyarlanan bir yoga terapi uygulaması gerçekleştirilecek son kısımda ise her katılımıcı evde uygulayabileceği kısa bir seriyi yine kendi özellikleri doğrultusunda hazırlayacak. 

Kurs 10 kişiliktir.

Ücret bilgisi ve kayıt için: 0505 723 39 53

Sorularınız için hilal@yogabakkali.com'a yazabilirsiniz.

Notlar: Atölyede gerek idyopatik gerekse fonksiyonel skolyoz üstüne çalışılacaktır. Yoga bilgi ve farkındalık ile yapılırsa duruş bozukluğundan kaynaklanan fonksiyonel skolyoz üstünde çok iyi sonuçlar vermektedir. İdyopatik skolyoz sahipleri de yogadan yarar görmektedir. Atölyeye katılmadan önce bana durumnuz hakkında bilgi veren bir mail atmanızı öneririm.

Şiddetli ağrı dönemindeki kişilere uygun değildir. 

View Event →
Yoga ile Ağrısız Çalışmaları 2: Boyun ve üst sırt ağrıları için yoga atölyesi
Jan
21
10:00 AM10:00

Yoga ile Ağrısız Çalışmaları 2: Boyun ve üst sırt ağrıları için yoga atölyesi

21 Ocak 2017, Pazar, Mia Atölye, Yeldeğirmeni, Kadıköy

10:00-13:00

Yoga ile Ağrısız Hayat Çalışmaları 2: Boyun, omuzlar ve kürek kemikleri odaklı

Boyun, omuzlar, kürek kemikleri; oturarak çalışan, yolda, evde, okulda, masa başında ya da ayakta, orda burda, sürekli önündeki bilgisayara, elindeki tablet ya da cep telefonuna bakma durumunda olan, hep bir şeylere yetişmeye çalışan şehirli insanın bermuda şeytan üçgeni. 

Ağrılardan azat bir üst omurga ve bileşenleri için hazırlanmış olan serinin ikinci kursunda bu bölgede rahatlamayı sağlamak için yoga terapinin çok çalışan kasları gevşeten, az çalışan kasları biraz daha işe koşan tekrar prensibini ve nöromasküler iletimi yeniden düzenleyebilmek için nefes odaklı yogayı araç edineceğiz. Gün içinde çok oturduğumuz, daha da oturmak durumunda olduğumuz zamanlarda rahatlamak için gündelik ipuçları, evde ya da işte yapılabilecek 5 dakikalık küçük yoga teneffüsleri bu atölyenin bir diğer konusudur. Matın üstünden ayrıldıktan sonra doğru duruş prensiplerini, öğrenilen pratik bilgileri gündelik hayata yansıtabilmek de bu çalışmanın amaçlarından biridir.

Gevşemesi gereken kasları rahatlatmak, güçlendirilmesi ve desteklenmesi gereken bölgeleri hareketlendirmek ve çalıştırmak için yogayı nasıl bir araca dönüştürebiliriz ve bu aracı en basit haliyle hayatımıza katabiliriz ki ağrısız, özgür ve sıkışmamış/sıkıştırmadığımız/sıkmadığımız bir üst bedene sahip olabiliriz?

Cevapları hem uygulama hem de teorik olarak bu atölyede araştırılacak. Bu ağrıların sebebi çok fazla oturmak olduğu gibi, yanlış ya da çok fazla egzersiz de olabilir. Stres kaynaklı olabileceği gibi zayıf duruş, kavşak sendromu, omurgadaki skolyoz ya da fibromiyalji gibi bazı rahatsızlıklar da olabilir. Her durumda katılmak, araştırmak ve şifa bulmak isteyenlere açıktır.

Kurs 10 kişiliktir.

Ücret bilgisi ve kayıt için: 0505 723 39 53

Sorularınız için hilal@yogabakkali.com'a yazabilirsiniz.

Şiddetli ağrı dönemindeki kişilere uygun değildir. 

View Event →
Yoga ile Ağrısız Hayat 1: Bel ağrıları için yoga atölyesi
Jan
7
10:00 AM10:00

Yoga ile Ağrısız Hayat 1: Bel ağrıları için yoga atölyesi

Yoga ile Ağrısız Hayat Çalışmaları 1: Bel ve Kalça Ağrıları için Yoga Terapi Atölyesi: Sakrum ve Psoas Odaklı

7 Ocak 2018.  Mia Atölye, Yeldeğirmeni, Kadıköy

10:00-13:00

"Acısız hayat" değil ama "ağrısız hayat" mümkün! 
Tatillerde paraşütle atlayıp düğünlerde topuklularla halay çekebilecek kadar iyiyken; bazı sabahlar yataktan kalktığınızda bir bacağınıza basamadığınız, bir süre hatta birkaç gün yürüyemediğiniz, yattığınız, oturduğunuz yerde dahi kıpırtı ve harekete dayalı, özellikle kalça ve bacağa vuran şiddetli ağrılar çektiğiniz dönemler oluyorsa bu çalışma size göre.

Bel fıtığı sanılan ya da sinir sıkışması gibi teşhisler konan, belden kalça ve bacaklara hatta ayağın dışına kadar inen bu ağrılarınız öncelikle sakrumunuzdan (bel bölgesinin hemen altında kalan üçgen biçiminde kemik) ve onu kalçanıza bağlayan eklemlerinizden ya da / ve en derin kaslardan psoas kasınızdaki bir dengesizlikten kaynaklanıyor olabilir. Bilimsel olarak da gösterilmiştir ki bel fıtığı teşhisi konan ağrıların %70’i aslen sakrum eklemi ya da psoas odaklı. Zaten bir yerdeki dengesizlik bir süre sonra diğerini de ve diğer tüm duruş için gerekli kas ve eklemleri etkilemeye başlıyor. Hele de sakroiliak eklemin bedendeki güç akışını düzenlediğini, yukarıdan gelen ağırlığı bacaklara eşit dağıtmak, bacaklardan gelen yerçekimine karşı itişi omurgaya ileterek hizayı ve duruşu, omurga boyunca uzunluğu sağlama rolü, aynı şekilde psoas kasının üst bedenle alt bedeni birbirine bağlayan ve özellikle yürümede ve alt bedenin hareket ettirmedeki kritik görevini göz önünde bulundurursak büyük resim biraz daha şekillenmekte. Ve nihai büyük resim doğru duruş ve hizadan geçiyor. Bu açıdan bedene yeniden hizayı ve doğru duruşu getirmek için nefes odaklı YOGA Terapi en doğru araçlardan biri. Otururken, hareket ederken ya da yatarken beden ve bedeni merkezleyen nefes farkındalığı ağrısız bir yaşamın bir anahtarıyken diğer yandan güçlenmesi gereken kasları güçlendirme, çalışmayan kasların işini de yapmak için kronik olarak kasılı kalmış kasları rahatlatmak ve en önemlisi omurganın uzamasını, dengeli bir şekilde yerden aldığı gücü sakrum aracılığı ile omurgaya, oradan başın tepesine gönderebilmek için doğru duruşu desteklemek de diğer asal bileşen. Bu kursun amacı her ikisini de yoga aracılığı ile gündelik hayatımıza kazandırmanın yollarını araştırmak olacaktır.

Diğer yandan son zamanlarda sakroiliak eklem (SI eklemi ya da SIJ) fonksiyon bozukluğu teşhisi özellikle duruş bozukluğu ve hatta yanlış ya da hırsa kapılarak yapılan kalça odaklı yoga çalışmaları sebebiyle  daha çok duyar olduk. Bir süredir yoga yapıyorsanız, kalçanızın tek tarafında özellikle asimetrik pozlarda bir sızı oluşuyorsa, uygulamadan sonra da bu sızı sizi yürürken, otururken zorluyorsa gündelik hayat yanında yoga yaparken de nelere dikkat etmeliyiz sorusunun cevabını bu atölyede bulacaksınız.

Atölye 3 bölümden oluşmaktadır. İlk bölümde konu ile ilgili aydınlatıcı bilgi paylaşımı sonrasında 75 dakikalık bir asana uygulaması vardır. İkinci bölümde bu asana serisini tamamlayacak nefes ve rehberli gevşeme çalışması yapılacak son bölümde de katılımcılar, atölyeden en fazla faydayı almak ve bu faydayı gündelik rutinlerine katmak adına kendileri için asana ve nefes uygulamalarından 5'er dakikalık mini bir seri belirleyip, her gün uygulamaları için cesaretlendirileceklerdir.

Mia Atölye, Yeldeğirmeni, Kadıköy

Kurs 10 kişiliktir.

Ücret bilgisi ve kayıt için: 0505 723 39 53

Sorularınız için hilal@yogabakkali.com'a yazabilirsiniz.

Şiddetli ağrı dönemindeki kişilere uygun değildir. 

View Event →
Endişe Bozuklukları için Yoga Terapi Atölyesi
Dec
3
10:00 AM10:00

Endişe Bozuklukları için Yoga Terapi Atölyesi

Tarih: 3 Aralık 2017 / Mia Atölye, Yeldeğirmeni, Kadıköy

Saat: 10:00 - 13:00

Kimimizde biraz genetik, kimimizde biraz öğrenilmiş, kimimizde travma sonrası ortaya çıkan, kimimizde uzun süren zor zamanların, yılların buruk meyvesi. Bazen bir uçak yolculuğunda, bazen neşeli bir kalabalık içinde bazen önemli bir sunum öncesinde bizi ele geçiriyor. Ölecek gibi sanmak ya da delireceğinden korkmak. Çeşit çeşit ama ortak noktası bozulan nefes ve dolayısı ile kalp ritmi, hormonlar, salgılar, beyin iletişiminde bazı kısa devreler derken küçük bir psikolojik ve duygusal felç hali. 

İyi haber şu ki kronikleşen ya da arada bir ortaya çıkan bu felç halini yoga sayesinde yönetebilmek, üstesinden gelebilmek için adımlar atmak mümkün. Biraz cesaret ile özgürce akan nefes için gerekli olan yolları açmak, genişletmek ve parlatmak; bedeni yeniden kaybettiği hizasına getirip nefesin engellenmeden akmasını sağlayabilmek: Tam da yoganın çalıştığı alanlar. Çünkü nefesimiz neredeyse biz de oradayız. Zihnimizi ve hayal gücümüzü 5 dakika ya da 5 saat sonrasının felaket senaryolarından çekip tam şu ana, nefesin ve nefesin içinde aktığı bedenin olduğu yere geri getirmek endişe yönetiminde ilk dev adımİkinci adım, nefesin doğal ve özgür bir şekilde akmasını sağlayacak duruşa bedeni davet etmek. Son adım ise bedeni, nefesi ve zihni aynı alanda bir araya getirip senkron ve uyum kazandırmak. Sonrası kendiliğinden gelecek bir sürecin ilk ve en önemli adımları olabilir.

Bu atölyede tam da bu üç adım için gerekli temeller üstünde çalışacağız. Yoga terapinin nefes ve hareketi aynı kanallardan çalıştıran, kas ve gevşet tekniği ile kas, doku ve sinir sistemindeki işe yaramaz ancak gerilim yaratan patternleri çözmeye ve yeniden yapılandırmaya yönelik metotlarını kullanacağız. Bu yöntemler ile beden ve zihin enerjisini aynı seviyeye getirmeyi araştırırken aynı zamanda akut durumlar için yardımcı çalışamalar öğreneceğiz. Örneğin uçuş öncesi gerginliği için hangi nefes çalışması, nasıl, ne zaman, nelere dikkat ederek? Yoğun bir dönemde uyumadan önce hangi çalışmalar? Bir proje yetişmeli ve nefesiniz mi sıkışıyor, neyi nasıl yapmalı da biraz sakinleşmeli?

Hem kronikleşmiş durumlar için hem de dönem dönem ya da belli şartlarda yaşanan endişe bozukluklarını nasıl yönetebiliriz, neler yapabiliriz sorularının cevapları için yoga terapi stratejileri sunan atölyeme katılabilirsiniz. Hepsi zor durumlarda denendi, işe yaradığını bizzat deneyimlerken hayatım kolaylaştı ve nefesim özgürleşirken beni de özgürleştirdi. Yoga olmasaydı belki de okyanusta hiç yüzemeyecektim. Çok klişe olsa da tüm güzel şeyler korkunun, korkunun yarattığı sisin hemen arkasında. Endişe ve korku öyle bir şey ki, ötesine bir adım atmadan evvel enseni gıdıklayıp seninle alay eden tüylü bir yaratık kadar somut ve gerçekmiş gibi. Bir adım ötesinde ise “hayal mi gördüm ben” dedirtecek kadar gerçek dışı.

Unutmayın: Nefesiniz neredeyse siz oradasınız.

 

Atölye 10 kişiliktir.

Kayıt ve sorularınız için hilal@yogabakkali.com'a yazabilirsiniz.

Konu hakkında blog yazım için bkz.

Not: Bu atölyenin konusu olan yoga ile endişe ile nasıl başa çıkabileceğimizdir. Herhangi tıbbi bir çözüm sunmaz, bu konuda tedavi gören, ilaç kullanan kişiler için tedavinin yerine geçecek değil tedaviyi destekleyecek öneriler olacaktır. 

View Event →
Şifalı Bahar Kampı, 5-8 Ekim 2017
Oct
5
to Oct 8

Şifalı Bahar Kampı, 5-8 Ekim 2017

 • Pastoral Valley Eco Farm (map)
 • Google Calendar ICS

3. Şifalı Bahar Yoga kampımız bu ekimde yine Fethiye’nin en güzel köşelerinden biri olan Pastoral Vadi’de gerçekleşiyor.  
Sabah erken saatlerde Zen Meditasyonu ve nefes çalışması ile başlayacak canlandırıcı Vinyasa derslerini akşam üstü saatlerinde sadece kaslara, iç organlara ve eklemlere değil tüm metabolizma ve sistemlerine de deva niteliğinde Yoga Terapi dersleri eşlik edecek. Tüm dersler birbirini tamamlayıcı nitelikte olacak. Yoga duruşlarının 'görünenden' öte 'hissedilen' yanını deneyimlemek üzere tasarlanan derslerin bedene yaydığı şifayı, Pastoral Vadi’nin içinde yetişen organik sebzelerinden oluşan yemekleriyle destekleyeceğiz.  Odun ateşinde ve tandırda, yöresel ve geleneksel yöntemlerle hazırlanan, genelde Akdeniz mutfağının özelliklerini taşıyan sağlıklı yemekler sunuluyor.

Çalışmalardan arta kalan zamanda Fethiye’nin farklı köşelerini gezebilir, yakınlardaki sessiz sakin Karaot Plajı’na gidebilir, vadide yürüyüşler yapabilir, dere kenarında kitap okuyabilir, uykuya dalabilirsiniz. Ortaklaşa belirlediğimiz bir günde etraftaki düğer büyüleyici yerleri keşfetmek üzere yürüyüşler  organize edebiliriz. Ve tabi ki yazın son denize girmeleri için bir tekne turuna çıkabiliriz.

KONAKLAMA
Pastoral Vadi, ekolojik tarım yapılan bir çiftlik. Ürünler ya çiftlikte üretiliyor ya da Fethiye’nin içinden iyi tarım tarım yapan üreticilerden alınıyor. Pastoral Vadi'de bulunduğunuz sürede, çevreye zararlı bir şeylerin üretilmediğini, yaşamın her alanında kullanılan malzemelerin sağlıklı ve geri dönüşümlü olduğunu görebilirsiniz. Vadinin içinden tertemiz bir dere akıyor. İçinde banyo ve tuvalet bulunan ahşap evlerde konaklayacağız. 

PROGRAM
5 Ekim Perşembe
17:00 Tanışma ve yol yorgunluğuna deva, dinlendirirken enerji veren yin yang yoga dersi - Duygu ve Hilal
19:30 Akşam yemeği ve serbest zaman

6 Ekim Cuma
08:00-10:00 Meditasyon, Nefes Çalışması ve Hatha Yoga Akış : Kalça açıcılar ve el dengeleri - Duygu
10:00 – 11:00 Kahvaltı 
11:00- 18:00 Serbest Zaman
18:00-19:30 : Pelvis sağlığı için yoga: Psoas ve sakrum odaklı yoga terapi - Hilal
19:30 Akşam yemeği ve serbest zaman


7 Ekim Cumartesi
08:00-10:00 Meditasyon, Nefes Çalışması ve İçsel denge için yoga: sindirim, hormon ve dolaşım sistemleri odaklı yoga terapi - Hilal
10:00 – 11:00 Kahvaltı 
11:00- 18:00 Serbest Zaman
18:00-19:30 : Hatha Yoga Akış: Çevrilmeler ve öne eğilmeler - Duygu  
19:30 Akşam yemeği ve serbest zaman


8 Ekim Pazar
08:00-10:00 Meditasyon, Nefes Çalışması ve Hatha Yoga Akış: Arkaya eğilmeler ve Yumuşatıcı Yin Yoga -  Hilal&Duygu
10:00 -11:00 Kahvaltı 
12:00 Ayrılış


ÜCRET
450 TL

Kamp ücretine, programda yer alan tüm yoga ve meditasyon dersleri dahildir. Konaklama ve ulaşım dahil değildir. 
Kampa kaydolmak için  hilal@yogabakkali.comadresine mail atabilirsiniz.


Konaklama ücreti: 

Kişi başı gecelik 100 TL (paylaşımlı evlerde konaklama, kahvaltı, akşam yemeği, çay ve meyve ikramları dahil)

Tek başına konaklama halinde %50 ek ücret alınacaktır.

Önceki kampların ve Pastoral Vadi'nin fotoğraflar için buradan buyrun.

View Event →
Şifalı Bahar Kampı 12-15 Nisan 2017
Apr
12
to Apr 15

Şifalı Bahar Kampı 12-15 Nisan 2017

 • Pastoral Valley Eco Farm (map)
 • Google Calendar ICS

Kışın tüm koşuşturmasından, fazlalıkların yarattığı bedensel yüklerden sıyrılma ve baharatertemiz bir giriş yapma tadındaki yoga kampımız bu yıl Fethiye’nin en güzel köşelerinden biri olan Pastoral Vadi’de gerçekleşiyor. 

Kışın kurduğumuz yaz tatili hayallerinin gerçekleşmesine daha çok var. Kış mevsiminin yarattığı hem bedensel hem ruhsal yüklerden arınmak, yemyeşil bir doğanın içinde kendinize bir mola vermek, temiz havayı solumak, oksijen sarhoşu olmak, yoga ve meditasyonu deneyimlemek için yazın koşuşturması başlamadan baharın tam da ortasında 4 günlük bir mola.  


Sabah erken saatlerde Zen Meditasyonu ve nefes çalışması ile başlayacak canlandırıcı Vinyasa derslerini akşam üstü saatlerinde sadece kaslara, iç organlara ve eklemlere değil tüm metabolizma ve sistemlerine de deva niteliğinde Yoga Terapi dersleri eşlik edecek. Tüm dersler birbirini tamamlayıcı nitelikte olacak. Yoga duruşlarının 'görünenden' öte 'hissedilen' yanını deneyimlemek üzere tasarlanan derslerin bedene yaydığı şifayı, Pastoral Vadi’nin içinde yetişen organik sebzelerinden oluşan yemekleriyle destekleyeceğiz.  Odun ateşinde ve tandırda, yöresel ve geleneksel yöntemlerle hazırlanan, genelde Akdeniz mutfağının özelliklerini taşıyan sağlıklı yemekler sunuluyor.

Çalışmalardan arta kalan zamanda Fethiye’nin farklı köşelerini gezebilir, yakınlardaki sessiz sakin Karaot Plajı’na gidebilir, vadide yürüyüşler yapabilir, dere kenarında kitap okuyabilir, uykuya dalabilirsiniz. Ortaklaşa belirlediğimiz bir günde etraftaki düğer büyüleyici yerleri keşfetmek üzere yürüyüşler organize edebiliriz. 

KONAKLAMA
Pastoral Vadi, ekolojik tarım yapılan bir çiftlik. Ürünler ya çiftlikte üretiliyor ya da Fethiye’nin içinden iyi tarım tarım yapan üreticilerden alınıyor. Pastoral Vadi'de bulunduğunuz sürede, çevreye zararlı bir şeylerin üretilmediğini, yaşamın her alanında kullanılan malzemelerin sağlıklı ve geri dönüşümlü olduğunu görebilirsiniz. Vadinin içinden tertemiz bir dere akıyor. İçinde banyo ve tuvalet bulunan ahşap evlerde konaklayacağız. 

PROGRAM
12 Nisan Çarşamba
17:00 Tanışma ve yol yorgunluğuna deva, dinlendirirken enerji veren yin yang yoga dersi - Duygu ve Hilal
19:30 Akşam yemeği ve serbest zaman

13 Nisan Perşembe
08:00-10:00 Meditasyon, Nefes Çalışması ve Hatha Yoga Akış : Kalça açıcılar ve el dengeleri - Duygu
10:00 – 11:00 Kahvaltı 
11:00- 18:00 Serbest Zaman
18:00-19:30 : Pelvis sağlığı için yoga: Psoas ve sakrum odaklı yoga terapi - Hilal
19:30 Akşam yemeği ve serbest zaman


14 Nisan Cuma
08:00-10:00 Meditasyon, Nefes Çalışması ve İçsel denge için yoga: sindirim, hormon ve dolaşım sistemleri odaklı yoga terapi - Hilal
10:00 – 11:00 Kahvaltı 
11:00- 18:00 Serbest Zaman
18:00-19:30 : Hatha Yoga Akış: Çevrilmeler ve öne eğilmeler - Duygu  
19:30 Akşam yemeği ve serbest zaman


15 Nisan Cumartesi
08:00-10:00 Meditasyon, Nefes Çalışması ve Hatha Yoga Akış: Arkaya eğilmeler - Duygu
10:00 -11:00 Kahvaltı 
11:00- 18:00 Serbest Zaman
16:00-17:30 : Açık bir kalp ve özgür bir nefes için yoga: Boyun, omuzlar ve kürek kemikleri odaklı yoga terapi çalışması – Hilal
Kamptan ayrılış


ÜCRET
450 TL
12 Mart 2017’ye kadar erken ödeme indirimi ile 350 TL
Kamp ücretine, programda yer alan tüm yoga ve meditasyon dersleri dahildir. Konaklama ve ulaşım dahil değildir. 
Kampa kaydolmak için hilal@yogabakkali.com adresine mail atabilirsiniz.


Konaklama ücreti: 

Kişi başı gecelik 100 TL (paylaşımlı evlerde konaklama, kahvaltı, akşam yemeği, çay ve meyve ikramları dahil)

Tek başına konaklama halinde %50 ek ücret alınacaktır. 

DERSLERE KİMLER KATILABİLİR?
Dersler her seviyeye açık. Derslerde her tür seviyede öğrenci için farklı yönlendirmeler olacak. Bir süredir yoga yapıyorsanız, hiç yoga yapmamış ve yogaya başlamak istiyorsanız, bir süredir yogadan uzak kaldıysanız ve tekrar başlamak istiyorsanız ya da hiç geçmeyen sırt, bel, boyun ağrılarınız varsa kışın hızlı temposundan yorgun düşmüş ve enerji toplamak istiyorsanız, kafa dinlemek ve bahar ve yaz aylarına tertemiz bir başlangıç yapma isteği duyuyorsanız bu kamp sizin için çok uygun. 

Eğer daha önce hiç yoga yapmadıysanız da harika bir başlangıç! Özel bir sağlık durumunuz varsa lütfen bana yazın. 

View Event →
Skolyoz için Yoga Terapi Atölyesi
Feb
19
10:00 AM10:00

Skolyoz için Yoga Terapi Atölyesi

“YOGA ile AĞRISIZ HAYAT” Çalışmaları 3:

SKOLYOZ ile Yaşamak, SKOLYOZ ile Yoga Yapmak

19 Şubat 2017, Pazar

Skolyoz bazı omurgaların sağa sola da kıvrımlar yapmasına deniyor, özellikle ergenlik döneminde. Bu eğrilmelere bazen rotasyon yani dönmeler de eşlik edebiliyor. Daha çok kadınlarda, ergenlik döneminde başlayan bir omurga hali. Hastalık demek için belli bir dereceden fazla olması gerekiyor. Ama o dereceye kadar ağrılara, bedenin iki tarafında dengesizliklere, bazen omurlarda fıtıklaşmalara, belde düzleşmelere de sebebiyet vermesi mümkün.

Pek çok omurga probleminde olduğu gibi skolyoz ile ağrısız ve özgür bir hayatın sırrı doğru duruştan geçiyor. Skolyozda omurga kıvrılıp döndüğü için bir taraftaki kaslar zorunlu olarak fazla çalışıp kasılırken ve kısalırken, diğer yandakiler fazla esniyor ve zayıflıyor. Yine omurganın bu hali iki yanındaki kaslarda olduğu gibi tüm bedende başka dengesizliklere sebep olabilegeliyor.

Ağrısız hayat yolunda 3 numaralı bu atölyenin amacı YOGA aracılığı ile bedene ve omurgaya yeniden denge getirmeye yönelik, farkındalıklı hareket kalıpları oluştururken, doğru hiza ve duruşu cesaretlendirip yine bir denge araştırması olan gevşemesi gereken kasları gevşetip çalışması gereken kasları da çalışmaya teşvik edip ağrılardan azat, aktif bir beden ve nefes farkındalığı kazandırmak.

Aklınıza bile gelmeyecek pek çok ünlü ismin skolyozu var. Kimisi ameliyat olurken kimisi korse kullanarak kimisi de yoga ve pilates gibi çalışmalarla semptomları hafifletiyor. 

İster daha iyi bir duruş, daha özgür bir beden ve dolayısı ile daha özgür bir nefes için bu kursa katılın, ister deneyimli yoga uygulayıcısı ya da yoga hocası olup skolyozlu bir omurga ile uygulamanızı ya da dersinizi daha güvenli ve rahat bir yere taşırken desteklemeniz ve dikkat etmeniz gereken noktaları öğrenin.

Atölye üç bölümden oluşur; ilk bölümde konu ile ilgili bilgi paylaşımı, ikinci bölümde katılımcıların skolyoz türlerine ya da ihtiyaçlarına göre uyarlanan bir yoga terapi uygulaması gerçekleştirilecek son kısımda ise her katılımıcı evde uygulayabileceği kısa bir seriyi yine kendi özellikleri doğrultusunda hazırlayacak. 

Tarih: 12 Şubat 2017 / Yoga Bakkalı, Selimiye, Üsküdar

Kurs 10 kişiliktir.

Kayıt ve sorularınız için hilal@yogabakkali.com'a yazabilirsiniz.

Notlar: Atölyede gerek idyopatik gerekse fonksiyonel skolyoz üstüne çalışılacaktır. Yoga bilgi ve farkındalık ile yapılırsa duruş bozukluğundan kaynaklanan fonksiyonel skolyoz üstünde çok iyi sonuçlar vermektedir. İdyopatik skolyoz sahipleri de yogada yarar görmektedir. Atölyeye katılmadan önce bana durumnuz hakkında bilgi veren bir mail atmanızı öneririm.

Şiddetli ağrı dönemindeki kişilere uygun değildir. 

View Event →
Boyun ve Sırt Ağrıları için Yoga Terapi Atölyesi
Jan
29
10:00 AM10:00

Boyun ve Sırt Ağrıları için Yoga Terapi Atölyesi

29 Ocak 2017, Pazar

Yoga ile Ağrısız Hayat Çalışmaları 2: Boyun, omuzlar ve kürek kemikleri odaklı

Boyun, omuzlar, kürek kemikleri; oturarak çalışan, yolda, evde, okulda, masa başında ya da ayakta, orda burda, sürekli önündeki bilgisayara, elindeki tablet ya da cep telefonuna bakma durumunda olan, hep bir şeylere yetişmeye çalışan şehirli insanın bermuda şeytan üçgeni. 

Ağrılardan azat bir üst omurga ve bileşenleri için hazırlanmış olan serinin üçüncü kursunda bu bölgede rahatlamayı sağlamak için yoga terapinin çok çalışan kasları gevşeten, az çalışan kasları biraz daha işe koşan tekrar prensibini ve nöromasküler iletimi yeniden düzenleyebilmek için nefes odaklı yogayı araç edineceğiz. Gün içinde çok oturduğumuz, daha da oturmak durumunda olduğumuz zamanlarda rahatlamak için gündelik ipuçları, evde ya da işte yapılabilecek 5 dakikalık küçük yoga teneffüsleri bu atölyenin bir diğer konusudur. Matın üstünden ayrıldıktan sonra doğru duruş prensiplerini, öğrenilen pratik bilgileri gündelik hayata yansıtabilmek de bu çalışmanın amaçlarından biridir.

Gevşemesi gereken kasları rahatlatmak, güçlendirilmesi ve desteklenmesi gereken bölgeleri hareketlendirmek ve çalıştırmak için yogayı nasıl bir araca dönüştürebiliriz ve bu aracı en basit haliyle hayatımıza katabiliriz ki ağrısız, özgür ve sıkışmamış/sıkıştırmadığımız/sıkmadığımız bir üst bedene sahip olabiliriz?

Cevapları hem uygulama hem de teorik olarak bu atölyede araştırılacak. Bu ağrıların sebebi çok fazla oturmak olduğu gibi, yanlış ya da çok fazla egzersiz de olabilir. Stres kaynaklı olabileceği gibi zayıf duruş, kavşak sendromu, omurgadaki skolyoz ya da fibromiyalji gibi bazı rahatsızlıklar da olabilir. Her durumda katılmak, araştırmak ve şifa bulmak isteyenlere açıktır.

Yoga Bakkalı, Selimiye, Üsküdar

Kurs 10 kişiliktir.

Kayıt ve sorularınız için hilal@yogabakkali.com'a yazabilirsiniz.

Şiddetli ağrı dönemindeki kişilere uygun değildir. 

View Event →
Bel problemlerine YOGA aracılığı ile Sakrum ve Psoas Odaklı Yaklaşmak
Dec
18
10:00 AM10:00

Bel problemlerine YOGA aracılığı ile Sakrum ve Psoas Odaklı Yaklaşmak

18 Aralık 2016 Pazar

Yoga ile Ağrısız Hayat Çalışmaları 1: Bel problemlerine YOGA aracılığı ile Sakrum ve Psoas Odaklı Yaklaşmak

"Acısız hayat" değil ama "ağrısız hayat" mümkün! 
Tatillerde paraşütle atlayıp düğünlerde topuklularla halay çekebilecek kadar iyiyken; bazı sabahlar yataktan kalktığınızda bir bacağınıza basamadığınız, bir süre hatta birkaç gün yürüyemediğiniz, yattığınız, oturduğunuz yerde dahi kıpırtı ve harekete dayalı, özellikle kalça ve bacağa vuran şiddetli ağrılar çektiğiniz dönemler oluyorsa bu çalışma size göre.

Bel fıtığı sanılan ya da sinir sıkışması gibi teşhisler konan, belden kalça ve bacaklara hatta ayağın dışına kadar inen bu ağrılarınız öncelikle sakrumunuzdan (bel bölgesinin hemen altında kalan üçgen biçiminde kemik) ve onu kalçanıza bağlayan eklemlerinizden ya da / ve en derin kaslardan psoas kasınızdaki bir dengesizlikten kaynaklanıyor olabilir. Bilimsel olarak da gösterilmiştir ki bel fıtığı teşhisi konan ağrıların %70’i aslen sakrum eklemi ya da psoas odaklı. Zaten bir yerdeki dengesizlik bir süre sonra diğerini de ve diğer tüm duruş için gerekli kas ve eklemleri etkilemeye başlıyor. Hele de sakroiliak eklemin bedendeki güç akışını düzenlediğini, yukarıdan gelen ağırlığı bacaklara eşit dağıtmak, bacaklardan gelen yerçekimine karşı itişi omurgaya ileterek hizayı ve duruşu, omurga boyunca uzunluğu sağlama rolü, aynı şekilde psoas kasının üst bedenle alt bedeni birbirine bağlayan ve özellikle yürümede ve alt bedenin hareket ettirmedeki kritik görevini göz önünde bulundurursak büyük resim biraz daha şekillenmekte. Ve nihai büyük resim doğru duruş ve hizadan geçiyor. Bu açıdan bedene yeniden hizayı ve doğru duruşu getirmek için nefes odaklı YOGA Terapi en doğru araçlardan biri. Otururken, hareket ederken ya da yatarken beden ve bedeni merkezleyen nefes farkındalığı ağrısız bir yaşamın bir anahtarıyken diğer yandan güçlenmesi gereken kasları güçlendirme, çalışmayan kasların işini de yapmak için kronik olarak kasılı kalmış kasları rahatlatmak ve en önemlisi omurganın uzamasını, dengeli bir şekilde yerden aldığı gücü sakrum aracılığı ile omurgaya, oradan başın tepesine gönderebilmek için doğru duruşu desteklemek de diğer asal bileşen. Bu kursun amacı her ikisini de yoga aracılığı ile gündelik hayatımıza kazandırmanın yollarını araştırmak olacaktır.

Atölye 3 bölümden oluşmaktadır. İlk bölümde konu ile ilgili aydınlatıcı bilgi paylaşımı sonrasında 75 dakikalık bir asana uygulaması vardır. İkinci bölümde bu asana serisini tamamlayacak nefes ve rehberli gevşeme çalışması yapılacak son bölümde de katılımcılar, atölyeden en fazla faydayı almak ve bu faydayı gündelik rutinlerine katmak adına kendileri için asana ve nefes uygulamalarından 5'er dakikalık mini bir seri belirleyip, her gün uygulamaları için cesaretlendirileceklerdir.

Tarih: Yoga Bakkalı, Selimiye, Üsküdar

Kurs 10 kişiliktir.

Kayıt ve sorularınız için hilal@yogabakkali.com'a yazabilirsiniz.

Şiddetli ağrı dönemindeki kişilere uygun değildir. 

View Event →
Endişe Bozuklukları için Yoga Terapi Atölyesi
Nov
20
10:00 AM10:00

Endişe Bozuklukları için Yoga Terapi Atölyesi

Kimimizde biraz genetik, kimimizde biraz öğrenilmiş, kimimizde travma sonrası ortaya çıkan, kimimizde uzun süren zor zamanların, yılların buruk meyvesi. Bazen bir uçak yolculuğunda, bazen neşeli bir kalabalık içinde bazen önemli bir sunum öncesinde bizi ele geçiriyor. Ölecek gibi sanmak ya da delireceğinden korkmak. Çeşit çeşit ama ortak noktası bozulan nefes ve dolayısı ile kalp ritmi, hormonlar, salgılar, beyin iletişiminde bazı kısa devreler derken küçük bir psikolojik ve duygusal felç hali. 

İyi haber şu ki kronikleşen ya da arada bir ortaya çıkan bu felç halini yoga sayesinde yönetebilmek, üstesinden gelebilmek için adımlar atmak mümkün. Biraz cesaret ile özgürce akan nefes için gerekli olan yolları açmak, genişletmek ve parlatmak; bedeni yeniden kaybettiği hizasına getirip nefesin engellenmeden akmasını sağlayabilmek: Tam da yoganın çalıştığı alanlar. Çünkü nefesimiz neredeyse biz de oradayız. Zihnimizi ve hayal gücümüzü 5 dakika ya da 5 saat sonrasının felaket senaryolarından çekip tam şu ana, nefesin ve nefesin içinde aktığı bedenin olduğu yere geri getirmek endişe yönetiminde ilk dev adımİkinci adım, nefesin doğal ve özgür bir şekilde akmasını sağlayacak duruşabedeni davet etmek. Son adım ise bedeni, nefesi ve zihni aynı alanda bir araya getirip senkron ve uyumkazandırmak. Sonrası kendiliğinden gelecek bir sürecin ilk ve en önemli adımları olabilir.

Bu atölyede tam da bu üç adım için gerekli temeller üstünde çalışacağız. Yoga terapinin nefes ve hareketi aynı kanallardan çalıştıran, kas ve gevşet tekniği ile kas, doku ve sinir sistemindeki işe yaramaz ancak gerilim yaratan patternleri çözmeye ve yeniden yapılandırmaya yönelik metotlarını kullanacağız. Bu yöntemler ile beden ve zihin enerjisini aynı seviyeye getirmeyi araştırırken aynı zamanda akut durumlar için yardımcı çalışamalar öğreneceğiz. Örneğin uçuş öncesi gerginliği için hangi nefes çalışması, nasıl, ne zaman, nelere dikkat ederek? Yoğun bir dönemde uyumadan önce hangi çalışmalar? Bir proje yetişmeli ve nefesiniz mi sıkışıyor, neyi nasıl yapmalı da biraz sakinleşmeli?

Hem kronikleşmiş durumlar için hem de dönem dönem ya da belli şartlarda yaşanan endişe bozukluklarını nasıl yönetebiliriz, neler yapabiliriz sorularının cevapları için yoga terapi stratejileri sunan atölyeme katılabilirsiniz. Hepsi zor durumlarda denendi, işe yaradığını bizzat deneyimlerken hayatım kolaylaştı ve nefesim özgürleşirken beni de özgürleştirdi. Yoga olmasaydı belki de okyanusta hiç yüzemeyecektim. Çok klişe olsa da tüm güzel şeyler korkunun, korkunun yarattığı sisin hemen arkasında. Endişe ve korku öyle bir şey ki, ötesine bir adım atmadan evvel enseni gıdıklayıp seninle alay eden tüylü bir yaratık kadar somut ve gerçekmiş gibi. Bir adım ötesinde ise “hayal mi gördüm ben” dedirtecek kadar gerçek dışı.

Unutmayın: Nefesiniz neredeyse siz oradasınız.

 

Tarih: 20 Kasım 2016 / Yoga Bakkalı, Selimiye, Üsküdar

Saat: 10:00 - 13:00

Atölye 10 kişiliktir.

Kayıt ve sorularınız için hilal@yogabakkali.com'a yazabilirsiniz.

Konu hakkında blog yazım için bkz.

 

Not: Bu atölyenin konusu olan yoga ile endişe ile nasıl başa çıkabileceğimizdir. Herhangi tıbbi bir çözüm sunmaz, bu konuda tedavi gören, ilaç kullanan kişiler için tedavinin yerine geçecek değil tedaviyi destekleyecek öneriler olacaktır. 

View Event →
Şifalı Bahar Kampı
Oct
12
to Oct 16

Şifalı Bahar Kampı

Bu sene Ekim 2016'da Kerpiç Evler'de gerçekleştirdiğimiz Şifalı Bahar Yoga Kampımızı 2017 ilk baharda yeni-den yapıyor olacağız. Konaklama, ücret gibi detaylar yakında burada...

Sabah erken saatlerde Duygu ile Zen Meditasyonu ve nefes çalışması ile başlayacak canlandırıcı Vinyasa derslerine -benim ile- akşam üstü saatlerinde sadece kaslara degil iç organlara da sadece eklemlere degil tüm metabolizma ve sistemlerine de ilaç niteliğinde Yoga Terapi dersleri eşlik edecek. Tüm dersler birbirini tamamlayıcı nitelikte olacak. Yoga duruşlarının 'görünenden' öte 'hissedilen' şifasını deneyimlemek üzere tasarlanan derslerin bedene yaydığı şifayı, birbirinden lezzetli ve doğal yemeklerle destekleyeceğiz.

Konaklama yeri açıklanacaktır.

PROGRAM

1. gün

17:00 Tanışma ve yol yorgunluğuna deva, dinlendirirken enerji veren yin yang yoga dersi - Duygu ve Hilal

19:30 Akşam yemeği ve serbest zaman

2. gün

08:00-9:45 Meditasyon, Nefes Çalışması ve Hatha Yoga Akış : Kalça açıcılar ve el dengeleri - Duygu

10:00 -11:00 Kahvaltı

11:00- 18:00 Serbest Zaman

18:00-19:30 : Pelvis sağlığı için yoga: Psoas ve sakrum odaklı yoga terapi - Hilal

19:30-20:30 Akşam yemeği ve serbest zaman

3. gün

08:00-09:45 Meditasyon, Nefes Çalışması ve Hatha Yoga Akış: Çevrilmeler ve öne eğilmeler - Duygu

10:00 -11:00 Kahvaltı

11:00- 18:00 Serbest Zaman

18:00-19:30 : İçsel denge için yoga: sindirim, hormon ve dolaşım sistemleri odaklı yoga terapi - Hilal

19:30-20:30 Akşam yemeği ve serbest zaman

4.gün

08:00-09:45: Meditasyon, Nefes Çalışması ve Hatha Yoga Akış: Arkaya eğilmeler - Duygu

10:00 -11:00 Kahvaltı

11:00- 18:00 Serbest Zaman

18:00-19:30 : Açık bir kalp ve özgür bir nefes için yoga: Boyun, omuzlar ve kürek kemikleri odaklı yoga terapi çalışması - Hilal

5. gün

08:00 - 09:45 Meditasyon, Nefes Çalışması, Yin Yang Dengesi: Hilal ve Duygu

10:00 - 11:00 Kahvaltı ve kamptan ayrılış.

 

Kamp Ücreti açıklanacaktır.

Ücrete programda yer alan tüm yoga ve meditasyon dersleri dahildir. Konaklama ve ulaşım dahil değildir.

Kampa kaydolmak bana ya da Duygu'ya mail atabilirsiniz!  

hilal@yogabakkali.com

duygubingolyoga@gmail.com

DERSLERE KİMLER KATILABİLİR?

Dersler her seviyeye açık. Derslerde her tür seviyede öğrenci için farklı yönlendirmeler olacak. Bir süredir yoga yapıyorsanız, hiç yoga yapmamış ve yogaya başlamak istiyorsanız, yaz boyu yogadan uzak kaldıysanız

ya da hiç geçmeyen sırt, bel, boyun ağrılarınız varsa yazın hızlı temposundan yorgun düşmüş ve enerji toplamak istiyorsanız, kafa dinlemek ve kış aylarına tertemiz bir başlangıç yapma isteği duyuyorsanız bu kamp sizin için çok uygun.

Eğer daha önce hiç yoga yapmadıysanız da harika bir başlangıç! Özel bir sağlık durumunuz varsa lütfen bize yazın.

Duygu Bingöl ve Hilal Bakkaloğlu kimdir?

Yogaya yıllardır gönül vermiş, meraklı, ilgili, öğrenmekten ve öğretmekten keyif alan aynı yolun yolcusudur. Her ikisi de yıllardır yoganın türlü şifasını kendi bedenlerinde deneyimlemekte ve bunu paylaşmaktan büyük keyif almaktadırlar. Cihangir Yoga'nın tam zamanlı eğitmenlerinden olan Hilal ve Duygu, İstanbul içinde ve dışında grup ve bireysel dersler vermekte, etkinlikler ve kamplar düzenlemektedirler. Bugüne kadar sayısız kişinin yogayla tanışmasına ve bu şifalı yolda ilerlemesine destek olmuşlardır. Halen öğrenmeye ve öğretmeye devam etmektedirler. Eğer Duygu veya Hilal'i tanımıyorsanız İstanbul içinde verdikleri derslere katılıp tanışabilir ya da e-posta üzerinden iletişim kurabilirsiniz.

View Event →