Hilal Bakkaloğlu ile Yoga 8 Yoga Terapi Uzmanlık Programı - 75 Saat

Sonbahar Dönemi Buluşma Tarih ve Saatleri belli oldu!

1. Buluşma 19-20 Ekim 2019

2. Buluşma 16-17 Kasım 2019
3. Buluşma 14-15 Aralık 2019
4. Buluşma 11-12 Ocak 2020
5. Buluşma 1-2 Şubat 2020


Buluşmalar 13.00 - 20.00 saatleri arasında olacaktır.

Yoga Terapi Nedir?
Yoga terapi hali hazırda beden ve zihin sağlığına büyük katkısı olan Hatha Yoga’nın bu özelliğinin incelterek, ibrikten geçirip damıtarak odağa şifayı koyan, bütün üstünde çalışmaya devam ederken belli bölge ya da konulara eğilen bir yoga uygulaması türüdür. Klasik yoga pozlarının sade uyarlama ve varyasyonları ile tekrara dayanır.


Nefes ve hareket tandem çalışır. Yogada asana dediğimiz pozlar nefesin derinleşmesini sağlarken nefesin asana ile senkronize akması ise hareketi derinleştirir. Hareket nefes için, nefes hareket için alan açar karşılıklı. Bu sayede Yoga Terapi’nin tekrar prensibi ile en derindeki kaslara, dokulara ve yapılara ulaşırız.


Yoga terapiyi özel yapan özelliklerinden biri, sadelik ve tekrara dayandığı için, uygulayıcının uygulamadan gerektiğince fayda sağlamasını sağlayan “uyanık dikkatini” inin dağılmasına sebep verecek herhangi bir karşılaştırmaya ya da poz yarıştırmaya alan vermemesidir. Bu da grup dersinde dahi kişinin kendi beden ve zihin bütünlüğü içinde, dikkatinin hep “kendi” beden ve nefesinde, dolayısı ile merkezinde kalmasına olanak verir. Yoga terapi dersinde saf farkındalıktan kaçmanıza olanak yoktur. Bu sayede yumuşak ve sade ama aynı zamanda çok derin bir uygulama sistemidir.
Bu temel yoga terapi eğitimi öncelikle omurga odaklıdır. Kişi sağlığı gibi omurganın bir bütün olduğunu unutmadan problemli bölgelere nasıl ulaşılır, problemleri olan kişilere nasıl yaklaşılır ve nelere dikkat etmek gerekirken nelere yoğunlaşmalıdır, bunun bilgi paylaşımını, uygulamasını ve uygulamayı aktarabilmek üzere uzmanlaşmayı içerir.


Bu eğitimin içeriğinde neler var?
Derinleşme Araçları:
Yoga Anatomisi
Kas-iskelet sistemi
İnsan Omurgası ve Bütünlük Prensibi
Hareket Prensipleri
Postür Prensipleri
Nefes ve Hareket Birlikteliği
Asanaların Terapötik Uyarlama ve Varyasyonları
Hassasiyet ve Denge Geliştirme

Uzmanlaşma Araçları:
Terapötik Amaçlı Ders Kurgulamak
Gözlem
Yoga Malzemelerinin Terapötik Amaçlarla Kullanımı
Duvar ve Sandalye Destekli Asana Uyarlama
Sözle ve Elle Terapötik Amaçlı Düzeltme
Farklı İhtiyaçlara Cevap Verebilmek
Vaka Çalışmaları

Alt beden için yoga terapi: Bel, kalçalar, sakrum, SI eklemi, bacaklar, dizler, ayak bilekleri ve ayaklar
Üst beden için yoga terapi: Boyun, omuzlar, üst sırt, kollar, el bilekleri ve eller, Skolyoz

Eğitimin amacı nedir?
Günlük hayatta iskelet-kas sisteminde en çok karşılaşılan incinme ve ağrı kaynaklarının sebebi bazı kasların çok çalışması ve katılaşması diğer kasların ise az çalışıp zayıflayarak
güçsüzleşmesidir. Her iki durumda da kasın yeterince oksijene kavuşamaması söz konusudur.
Yogada ise rastlanan incinmelerin en büyük sebebi ise yük taşıması için değil sabitleme ya da rotasyon gibi ince ayar için çalışan kasların pozların idealize edilmesi ile yük taşımaya çalışması,
yük taşıması gereken asıl kasların ise sıkılıktan bu görevi yerine getirememesidir.
İşte yoga terapi asana uyarlamaları vasıtası ile bedendeki kas-iskelet sitemine ve nefesi de bu varyasyonlar ile bir ritme oturtarak diğer tüm sistemlere dengeyi getirmeyi araştırırız.

Program boyunca bu denge haline - gerek günlük hayatta gerekse yoga uygulamasında ulaşmamızı sağlayacak araçları öğrenip uygulamaya koyacağız.

Katılımcılar 75 saatlik birebir yapılacak bu eğitimin sonunda, incinme yaşamış ya da doğuştan omurga problemleri olan kişilerle, ileri yaşlarında olup yogadan fayda görmek isteyen kişilerlerle,
klasik poz ve sekanslamanın ötesinde yoganın açtığı terapötik alanda şifalanmak isteyenlerle terapi odaklı yoga dersleri vermeye hazır olacaklardır.

Bu eğitim kimlere göre?
200 saatini tamamlamış uzman ve/veya uzman adaylarına, bu konularda derinleşmek isteyen deneyimli uygulayıcılara uygundur.
Deneyimli bir uzman iseniz ve dersinize katılan herhangi bir rahatsızlığı olan birisine nasıl yaklaşacağınızı bilmek, hangi konularda hassasiyet uyandırırken hangi durumlarda güvenli bir alan
oluşturabileceğinizi, kişiye ilerlemesi için cesaret verebileceğinizi öğrenmek istiyorsanız bu programa katılabilirsiniz.

Kayıt ve ödeme detayları için Yoga 8’e yazabilirsiniz.

Eğitime katılanlar neler söylüyor?

Yıllarca beni terletmeyen, nabzımı 180'e vurdurmayan egzersize spor demem diyerek yaşadım durdum. Sonra yoga eğitmenliği eğitimine balıklama atlayarak yoga yapmaya başladım. Sertifikamı aldıktan 9 ay sonra yoga terapiyle ve Hilal hocamla tanıştım, ayak serçe parmağımla selamlaştım.

Yıllarca yoga yapanların bazi asanalara ancak seneler sonra hakkını vererek girdiklerini duyardım da inanmazdım. Ben 37 senedir yere nasıl basıyormuşum!?

Eğitimin ilk gününden beri yoga asanasını bi kenara bırakın, yürürken ayaklarımın yere nasıl bastığını düşünmekten kendimi alamıyorum. Verdiğim yoga derslerinde ve kendi pratiğimde bu farkındalığın etkilerini bu kadar kısa sürede alabilmek inanılmaz!

Farkındalıkla, telaşsız, egosuz ve şifalı yoga pratiklerini de Hilal hocamdan öğrendiklerime borçluyum.

Dizlerinin birbirini arzulayışını, el tırnaklarının yerle öpüşmesini, kalp gözünle ileri uzamayı, avucundaki minik kuşu incitmeden ve kaçırmadan tutabilmeyi, görmeden görebilmeyi deneyimlemek isteyen herkese canı gönülden önereceğim bir eğitim.

Herşey için çok teşekkürler.

ESRA

Hilal'in eğitimi öncelikle çok akıcıydı, bence bu kendi ruhunun akıcılığından kaynaklanıyor :))

Hilal, yogi olmak adına fazla dingin ve sıkıcı hale gelen eğitmenlerden kesinlikle değil ve eğitimi de bu nedenle son derece doyurucu. Hilal'in bilgiyi aktarma şekli beni gerçekten etkiledi.

Gerek uygulama örnekleri gerekse hayattan verilen örnekler hepimizin kafasında "Aaaa evet bundamış!" dedirtti .)) Eğitimin içeriği de eğitim süresine cuk diye oturdu, ne fazla ne az...

Zaten yoga terapinin bana göre en büyük önergesi olan sadelik ve mütevazilik hepimize nüfus etti. Hilal'e bize bu güzel kapıyı açtığı ve bilgi ve birikimini çok net ve güzel bir şekilde aktardığı için çook teşekkürler, bol namasteler...

ZEYNEP