Terapötik Odaklı Yogada Derinleşme ve Uzmanlaşma Programı’na katılanlardan:

Genel olarak kararsız bir insanımdır. Çokça yakındığım bel ağrılarıma doktor bel fıtığı teşhisi koyduğunda, yoga veya pilates yapmamı ya da yüzmeyi önermişti.

Bu kez kararım netti, yoga yapacaktım ama nerede?

Aylarca bunu düşündükten sonra bir akşam Hilal'in çalıştığı stüdyoya kaydımı yaptırdım.

Ertesi günü Hilal'in yoga terapi dersi vardı, yoga hayatım bu derse katılmak ve Hilal’le tanışmakla başladı.

Tanıştım tanışalı da ne yogayı ne de Hilal'in peşini bırakmadım.

Yogayı bana bu denli sevdirmişken bir de 'Terapötik Odaklı Yogada Derinleşme ve Uzmanlaşma' eğitimini açtı. Çok hevesliydim ama yine kararsızlıklarım benimleydi. Konuyu Hilal'e danıştığımda bana şöyle dedi

'Yola çıkarsan yol da seni bir yere çıkartacak'

Artık kararım çok netti.

Şimdi dönüp baktığımda iyi ki diyorum iyi ki bu yola çıkmışım ve hatta iyi ki bu yola Hilal’le çıkmışım.

Bilgisine, aklına, hocalığına hayranım. Bildiği herşeyi sakınmadan olduğu gibi paylaşan çok değerli bir hoca o.

Sizin de bir gün onunla yolunuz kesişirse bırakmayın onu, sıkı sıkı tutun. Aklınızda 'acaba' olmadan çıkın yola, o yol gerçekten bir yere çıkartıyor.

Hilalle bu süreçleri yaşarken ve ilk öğrencilerinize ilk derslerinizi verirken ne demek istediğimi çok daha iyi anlayacaksınız :)

ÖZGE

Bedenim ve ruhum için yaptığım en güzel şey yoga. Bu kış salondaki kanepeden yatağa gidemeyecek kadar depresiftim. Bırakmadığım tek şey yoga derslerim ve eğitmenlik programı oldu. İyi ki de öyle oldu. Neyi niye yaptığımı öğrendim. Yoga eğitmeni olmayacaksanız bile daha iyi yoga yapacaksınız, o kesin. Beden ve ruh sağlığınız için bunu seçin. Her kuruşuna fazlasıyla değiyor bence. Hele de Hilal Bakkaloğlu ile.

HAFİZE

Sevgili Hilal’in eğitimi bugüne kadar kendime armağan ettiğim en güzel ve en anlamlı hediye oldu. Derslerinde kullandığı sade ve yalın dil ile nefes farkınfalığımı arttırdı ve pozun içinde derinleşebilmemi kolaylaştırdı. En başta bu yola girmeme vesile olduğu için, ışığıyla yolumu aydınlattığı için ve bana kendi potansiyelimi farkettirdiği için kendisine ne kadar teşekkür etsem az! Çok teşekkürler..

iyi ki “yogabakkalı”🌺

GAMZE

Yoga Terapi Uzmanlık Eğitimi - 75 Saat Katılımcılarından:

Yıllarca beni terletmeyen, nabzımı 180'e vurdurmayan egzersize spor demem diyerek yaşadım durdum. Sonra yoga eğitmenliği eğitimine balıklama atlayarak yoga yapmaya başladım. Sertifikamı aldıktan 9 ay sonra yoga terapiyle ve Hilal hocamla tanıştım, ayak serçe parmağımla selamlaştım. Yıllarca yoga yapanların bazi asanalara ancak seneler sonra hakkını vererek girdiklerini duyardım da inanmazdım. Ben 37 senedir yere nasıl basıyormuşum!? Eğitimin ilk gününden beri yoga asanasını bi kenara bırakın, yürürken ayaklarımın yere nasıl bastığını düşünmekten kendimi alamıyorum. Verdiğim yoga derslerinde ve kendi pratiğimde bu farkındalığın etkilerini bu kadar kısa sürede alabilmek inanılmaz! Farkındalıkla, telaşsız, egosuz ve şifalı yoga pratiklerini de Hilal hocamdan öğrendiklerime borçluyum. Dizlerinin birbirini arzulayışını, el tırnaklarının yerle öpüşmesini, kalp gözünle ileri uzamayı, avucundaki minik kuşu incitmeden ve kaçırmadan tutabilmeyi, görmeden görebilmeyi deneyimlemek isteyen herkese canı gönülden önereceğim bir eğitim. Herşey için çok teşekkürler.

ESRA

Hilal'in eğitimi öncelikle çok akıcıydı, bence bu kendi ruhunun akıcılığından kaynaklanıyor :)) Hilal, yogi olmak adına fazla dingin ve sıkıcı hale gelen eğitmenlerden kesinlikle değil ve eğitimi de bu nedenle son derece doyurucu. Hilal'in bilgiyi aktarma şekli beni gerçekten etkiledi. Gerek uygulama örnekleri gerekse hayattan verilen örnekler hepimizin kafasında "Aaaa evet bundamış!" dedirtti .)) Eğitimin içeriği de eğitim süresine cuk diye oturdu, ne fazla ne az... Zaten yoga terapinin bana göre en büyük önergesi olan sadelik ve mütevazilik hepimize nüfus etti. Hilal'e bize bu güzel kapıyı açtığı ve bilgi ve birikimini çok net ve güzel bir şekilde aktardığı için çook teşekkürler, bol namasteler...

ZEYNEP

Derslere katılanlardan:

BİRGEN, oyuncu

İnsanın işini cok iyi yapması üzerine bir de çok iyi bir insan olması nasıl güzel bir hediyedir. Son zamanlarda hayatima fazlasıyla dokunan insan yoga öğretmenim Hilal Bakkaloğlu çok teşekkür ederim her şey için.

NİLÜFER, sosyolog

Hilal ile tanışmasaydım sanırım hiç bir şekilde yogayla işim olmazdı. Neydi öyle bağdaş kurup meditasyona girmeler, hmmm'lar filan. Ama sırtım, belim de korkunç bi hale gelmiş ve kamburum çıkmıştı. Sonra Hilal'le tanıştık ve yoganın duruş bozukluğumu düzeltmeye yardımcı olabileceği ve "seküler" bir yoga denemek konusunda ikna etti. Gerçekten de öyle oldu! Yürümek dışında hiçbir sportif faaliyetten keyif almayan ben sabahın köründe kalkıp yoga yapar oldum! Dik durmayı, gevşemeyi öğrendi bedenim. Hadi itiraf edeyim meditasyonu bile sevdim galiba. 

Ve yoga gerçekten hayatın her anında işe yarayan bir araç gereç sağlıyor insana. Hamilelik, doğum sürecinde de yoganın çok faydasını gördüm. Bunu diyen ben miyim diyorum şimdi ama samimiyetle söylüyorum ki böyle. 

Hilal gerçekten iyi bir yoga hocası. İşine çok hakim ve sürekli gelişmeye yenilenmeye açık biri. Herkese benim gibi kaygıları olanlara yogaya Hilal'le başlamalarını şiddetle öneririm. 

Sevgiler, 

EWA, ingilizce öğretmeni

Istanbul is a huge and noisy city. Working hours are long and traffic is crazy. In all this confusion I am lucky to have found Hilal. Our weekly yoga sessions make me stop, focus on myself and my body, let go of the every day problems, relax if only for that hour and a half. 

The spiritual side has not been my primary motivation though. Before moving to Istanbul I used to dance. I wanted to go back to my flexibility. I like it that yoga can also be challenging. Even though, in our small group, we represent different abilities, Hilal makes sure that everyone is comfortable in what we do. She adjusts positions to our individual needs, yet combines them into one whole. Our meetings give me energy for the next days and are a highlight of my weeks.

SARUHAN, mühendis

Bel ve omurgamda yaşadığım sorunlardan ötürü doktorumun yogayı denememi önerdiği bir dönemde Hilal ile tanıştık. Kendisi önce yogayı temel düzeyde bize aşıladıktan sonra çalışmlarımızı sağlık sorunu yaşadığımız bölgelere odaklayarak ağrılarımı ve zaman zaman yaşadığım hareket kabiliyetimi oldukça sınırlayan travmalarımı neredeyse yok denecek seviyelere indirdi. Fiziksel çalışmaların yanı sıra meditatif ve nefes egzersizleri ile psikolojik olarak da fayda sağlamamız için bize sürekli rehberlik etmekte.Bu rehberlik sayesinde günlük stresler ve şehir hayatının getirdiği sorunlardan bir nebze olsun kurtulup yaşam kalitemizi artırmaktayız.

AYCAN, editor

Değişik yoga pratiklerini “yapmayı değil olmayı” araştırmamızı teşvik ederek, yoğun, doğal ve samimi bir şekilde yogayla tanıştırdı bize. Müzmin boyun ve bel ağrılarım, boynumu her daim kasmalarım geçti önce. Ağzımın, kaşımın, ayak parmaklarımın, ciğerlerimin var olduklarının farkına vardım ki duyulduğu kadar kolay değil bu. Ama sanırım asıl etkileyici olan kendime hiç değilse o bir buçuk saati ayıracak kadar değer vermeyi, içinde bulunduğum anı sahiplenmeyi idrak ettiren süreç olması. Çok yoğun olduğumu sandığım, rutinim ve üzerimde hissettiğim yüklerle sürüklendiğim anlarda yoga bana perspektif kazandırıyor. Teşekkürler Hilal